-Donald Trump vlerëson Tiranën për dëbimin e diplomatëve iranianë, sipas asaj qe u raportua mbi planin per të sulmuar ekipin kombëtar izraelit të futbollit; Teherani turfullon-

BREITBART NEWS/

Anulimi i kryeministrit Benjamin Netanjahu muajin e shkuar të një vizite në Shqipëri mund të ketë qenë i lidhur me një komplot të mundshëm kundër tij, njoftoi media shqiptare të enjten, pas dëbimit të ambasadorit iranian dhe një diplomati tjetër nga vendi, për një komplot që synonte ekipin kombëtar izraelit të futbollit.

Një arsye tjetër e cituar në mediat lokale për Netanyahun që anulon paraqitjen e tij në një samit ndërkombëtar të 1 nëntorit në Tiranë ishte refuzimi i Shqipërisë në atë kohë për të dëbuar diplomatët iranianë pavarësisht nga presioni i Shteteve të Bashkuara.

Në atë kohë, raportet e lidhën anulimin e udhëtimit me vdekjen e ministrit David Azoulay (Shas) dhe me disa udhëheqës të tjerë evropianë që anulluan pjesëmarrjen e tyre në samit.

Të enjten në mbrëmje, zyra e Netanjahut vlerësoi homologun e tij shqiptar për vendimin e tij për të dëbuar diplomatët iranianë.

“Lajme të rëndësishme nga Shqipëria sot. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dëboi ambasadorin iranian nga Tirana. Duke vepruar kështu, Kryeministri Rama i ka dërguar një mesazh të qartë regjimit radikal iranian islamik – se planifikimi i sulmeve terroriste ka një kosto “, shkruan Zyra e Kryeministrit në Twitter.

Një tweetim i mëvonshem shtoi: “Izraeli qëndron me Shqipërinë sic qëndron me çdo vend që e sheh regjimin iranian për atë që është: kërcënimi më i madh për paqen dhe sigurinë botërore”.

 

Presidenti i SHBA, Donald Trump, në një letër drejtuar Ramës, të datës 14 dhjetor, e falënderoi Ramën për “përpjekjet e palëkundura për të bllokuar Iranin dhe për të kundërshtuar aktivitetet e saj destabilizuese dhe përpjekjet për të heshtur disidentët anembanë globit”.

Ambasada e SHBA në Tiranë publikoi letrën në faqen e saj në Facebook të enjten.

Ministria e Jashtme e Shqipërisë të mërkurën tha se dy diplomatë u përzunë për “shkelje të statusit të tyre diplomatik” pas bisedimeve me vendet e tjera, përfshirë Izraelin.

Letra e Trump tha se dëbimi “ilustron përpjekjet tona të përbashkëta për t’i treguar qeverisë iraniane se aktivitetet e saj terroriste në Evropë dhe në mbarë botën do të kenë pasoja të rënda”.

Irani fajësoi Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin për dëbimet. Agjencia zyrtare e lajmeve IRNA citoi zëdhënësin e Ministrisë së Jashtme Bahram Ghasemi që thoshte se “Shqipëria është bërë një viktimë e paqëllimtë e Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe disa grupeve terroriste”.

Zëdhënësi tha se SHBA dhe Izraeli po punojnë për të shkatërruar marrëdhëniet mes Iranit dhe vendeve evropiane dhe se Shqipëria nuk duhet t’u lejojë të tjerëve të diktojnë marrëdhëniet e saj me Teheranin.

Shahin Gobadi i Këshillit Kombëtar të Rezistencës të Iranit me seli në Paris, Francë, gjithashtu përshëndeti dëbimin e dy diplomatëve nga Shqipëria si “një akt shumë i nevojshëm dhe kurajoz”.

Shqipëria është shtëpi për 2,500 anëtarë të grupit opozitar iranian në mërgim Mujahedin-e Khalk, që u zhvendosen nga Iraku.

“Ambasadat e regjimit klerik në Evropë janë qendra të akteve terroriste kundër disidentëve”, tha Gobadi.

Ai tha se dy komplote të regjimit iranian deshtuan, një në Shqipëri – në përpjekje për të bombarduar festen e Novruzit (Viti i Ri Iranian) në Mars – dhe tjetra në një union të iranianëve në Paris në qershor dhe “ambasadat dhe diplomatët e regjimit luajten një rol të madh në të dyja këto komplote terroriste te deshtuara ”

Televizioni privat Top Channel raportoi se iranianët dyshoheshin për veprimtari të paligjshme që lidhen me një ndeshje kualifikuese të Kupës se Botës midis Shqipërisë dhe Izraelit dy vjet më parë.

Rreth 20 vetë u arrestuan në Shqipëri dhe Kosovë pas kësaj ndeshjeje, e cila u kërcënua me një sulm të dyshuar terrorist.

Zyrtarët shqiptarë nuk do ta konfirmonin atë raport.

Sulmi i planifikuar në nëntor 2016 thuhet se është koordinuar nga dy shqiptarë në Siri qe luftojne me grupin terrorist të Shtetit Islamik.

Kualifikimet per Kupën e Botës fillimisht do të mbaheshin në qytetin verior të Shkodrës. Ndeshja përfundimisht u zhvillua në Elbasan, rreth 45 kilometra nga kryeqyteti shqiptar Tiranë, nën një prani masive të sigurisë.

Është e paqartë se çfarë lidhje Irani, që shihet tradicionalisht si një armik i Shtetit Islamik, mund të ketë pasur në komplotin e sulmit.

Në maj, një gjykatë e Kosovës dënoi tetë shqiptarë me burg për sulmin e deshtuar dhe gjobiti një tjetër. Policia gjeti pajisje shpërthyese, armë, pajisje elektronike dhe literaturë fetare ekstremiste në shtëpitë e tyre.

Në gusht të vitit 2017, koalicioni i udhëhequr nga SHBA-ja që lufton grupin e Shtetit Islamik në Siri, tha se kishte vrarë një komplotist të sulmit të deshtuar të ndeshjes se futbollit.

Nuk ka pasur asnjë koment nga zyrtarët izraelitë mbi këto raporte.

VERITAS.COM.AL/