Një pamje e Eclipse, një jaht luksoz që raportohet se i përket biznesmenit rus Roman Abramovich, u ankorua në një port në resortin e Marmaras, Turqi, të martën. (IHA nëpërmjet AP)

Një çift jahte që i përkasin pronarit të klubit të futbollit Chelsea dhe oligarkut të sanksionuar rus Roman Abramovich, janë ankoruar në vendpushimet në Turqi, sipas Associated Press.

Turqia nuk ka vendosur sanksione ekonomike ndaj Rusisë lidhur me pushtimin e saj në Ukrainë muajin e kaluar, as nuk ka ngrirë asetet që u përkasin biznesmenëve kryesorë rusë të lidhur me presidentin rus Vladimir Putin.

Agjencia private e lajmeve DHA tha të martën se Eclipse i regjistruar në Bermuda u ankorua në vendpushimin e Marmaris.

Një ditë më parë, jahti luksoz i Abramovich me flamurin e Bermudës My Solaris mbërriti në vendpushimin e afërt të Bodrumit, duke shkaktuar një protestë nga një grup ukrainas që hipën në një motobarkë të vogël dhe u përpoqën të parandalonin ankorimin e jahtit.

Turqia, anëtare e NATO-s, ka lidhje të ngushta me Rusinë dhe Ukrainën. Ajo ka kritikuar pushtimin e Ukrainës nga Moska, por gjithashtu e ka pozicionuar veten si një palë neutrale që përpiqet të ndërmjetësojë mes të dyjave. /Associated Press