Ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, njëkohësisht ish-këshilltar i Ilir Metës, Ralf Gjoni është paraqitur paraditen e sotme në ambientet e Prokurorisë së Posaçme.

Gjoni është paraqitur në SPAK për tu pyetur në lidhje me hetimet që po bën kjo strukturë për tre kallëzime të bëra ndaj ish-presidentit Ilir Meta dhe ish-kryetares së LSI, Monika Kryemadhi.

Tre hetimet prej disa muajsh janë në një procedim të vetëm në duart e SPAK. Mes të tjerave ka edhe një kallëzim të bërë ndaj Kryemadhit, për pagesa në totalin e 700 mijë eurove të kryera në SHBA, për llogari të një lobimi për partinë Lëvizja Socialiste për Integrim.

Kujtojmë se Ralf Gjoni ka mbajtur detyrën e këshilltarit për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në LSI, ndërsa në vitin 2019 ai u bë pjesë e Kuvendit si deputet i LSI, në atë që njihej si “opozita e re”.

Ai mori mandatin e deputetit pasi paraardhësit e tij të koalicionit opozitar, PD-LSI vendosën të djegin mandatet.