-Ish-aleatët e Clinton kohët e fundit spekuluan se ‘një stuhi e fortë në Partinë Demokratike’ mund të hapte derën për një rikthim-

Ish-sekretarja e Shtetit Hillary Clinton është planifikuar të flasë në Konventën Demokratike të Shtetit të Nju Jorkut javën e ardhshme, sipas burimeve që folën për CNBC.

“Ajo është e dashur për anëtarët kryesorë të Partisë Demokratike dhe popullariteti i saj ka të ngjarë të jetë më i lartë se ai i Presidentit Biden,” i tha gazetës një person i informuar për marrëveshjen. “Është mirë për të, sepse e mban atë relevante dhe pamja e saj ka të ngjarë të ketë për qëllim të nxisë partinë dhe audiencën.”

Chris Melnyczuk, i cili është shefi i kabinetit të kryetarit të Partisë Demokratike të Shtetit të Nju Jorkut, Jay Jacobs, tha se partia “u kontaktua me një numër njerëzish për të folur dhe, e dini, ne po presim përsëri konfirmimin nga një numër njerëzish. Kështu që ka disa gjëra në veprim”.

“Ne kemi kontaktuar me një numër njerëzish, nuk do të themi se me kë kemi kontaktuar,” shtoi ai në lidhje pa thënë nëse Clinton ishte ftuar.

Paraqitja e përfolur e Clinton vjen mes spekulimeve se ish-senatori i Nju Jorkut mund të përpiqet për një rikthim politik mes rënies së numrit të sondazheve për Presidentin Biden dhe Zëvendës Presidentin Kamala Harris.

Clinton ka thënë se nuk do të kandidojë më për poste politike, megjithëse dy nga ish-aleatët e saj botuan kohët e fundit një shkrim në The Wall Street Journal duke përshkruar “një stuhi të fortë në Partinë Demokratike” që mund të përgatisë rrugën që Clinton të marrë një goditje tjetër./ Fox News/

VERITAS.COM.AL