Nga Paul Steinhauser | Fox News

Republikani për një kohë të gjatë, Matt Borges ka nisur një mision për të ndihmuar demokratin Joe Biden që të mposhtë Presidentin Trump në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Borges – kryesuesi i GOP i Ohio nga 2014-2017 – po bashkohet me ish zyrtarë të administratave të Bushit dhe Trump për të nisur një super PAC për të kthyer votuesit e pakënaqur republikanë për të votuar ish zëvendës- presidentin dhe kandidatin e supozuar të Demokratëve.

“Në mënyrë që ta bëjmë vendin dhe partinë tonë të shërohet, hapi i parë është të mposhtësh Donald Trump në nëntor”, tha ish-veterani i Shtëpisë së Bardhë George W.Bush dhe senatit John McCain për fushatën presidenciale të vitit 2008 për Fox News të mërkurën.

Gjithashtu pjesë e ekipit që krijon PAC-in e duhur është Anthony Scaramucci, i cili u pushua nga puna pas vetëm 10 ditësh si drejtor i komunikimit në Shtëpinë e Bardhë dhe i cili më vonë u bë një nga kritikët më të zë të presidentit.

Borges tha se tani për tani ai dhe Scaramucci do të jenë fytyra publike e grupit të ri, por që ata do të shpallnin emra të tjerë në javët dhe muajt e ardhshëm. Lajmet për fillimin e PAC u raportuan për herë të parë nga Axios.

Misioni i këtij grupi është që t’u afrohet votuesve republikanë në shtetet kryesore të fushave të zgjedhjeve të përgjithshme në Michigan, Wisconsin, Pennsylvania, Arizona, North Carolina dhe Florida. Borges sqaroi se PAC do të përdorë posta dixhitale, direkte dhe thirrje për “të arritur tek ata republikanët që janë zemëruar me presidentin dhe që janë të shqetësuar për drejtimin e vendit.”

Borges i tha Fox News se do të jetë një “përpjekje shumë milionëshe” por që grupi i tij nuk do t’i derdhë burimet e tyre në reklama televizive – të cilat ai tha se nuk do të jenë në të njëjtin hap me grupimet e tjera anti-Trump GOP, si Projekti i Lincoln dhe Republikanët për sundimin e ligjit.

VERITAS.COM.AL