“Ne jemi në një luftë,” thotë kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu, pasi një sulm i papritur palestinez pa qindra raketa që goditën Izraelin nga Gaza.
Dhjetra persona të armatosur nga grupi militant islamik Hamas duket se kanë depërtuar në Izraelin jugor
Qindra njerëz po trajtohen në spitalet izraelite, me të paktën një grua izraelite të vrarë nga një raketë intensive nga Rripi i Gazës
Një komandant i lartë nga Hamasi pretendon se mijëra raketa janë lëshuar nga Gaza në Izrael
Mohammed Deif thotë se grupi militant palestinez kishte “vendosur të thoshte mjaft është mjaft”
Ushtria izraelite thotë se ka filluar të godasë objektivat në Rripin e Gazës në përgjigje të “breshërisë së raketave”.

Armiku ynë do të paguajë çmimn, deklaron kryeministri Netanyahu
Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, që po përkthen deklaratën e Netanyahut, kryeministri izraelit vazhdon duke thënë se “armiku ynë do të paguajë  çmimin, llojin e të cilit nuk e ka ditur kurrë”.

Netanyahu thotë se Izraeli është në luftë “dhe ne do të fitojmë”.

( Së shpejti do t’ju sjellim më shumë nga deklarata e tij e fundit) .