CHARLIE SPIERING

Presidenti Joe Biden u takua fshehurazi me Papa Françeskun të premten në Romë, duke thyer traditën duke i mbajtur gazetarët jashtë dhomës kur ai mbërriti.

Presidenti dhe Zonja e Parë Jill Biden mbërritën rreth mesditës dhe u përshëndetën nga Kreu i Familjes Papale Imzot Leonardo Sapienza, por gazetarët u penguan të shikonin ata teksa takonin Papën.

Zyrtarisht, ishte Vatikani ai që vendosi rregullat e shtypit për vizitën, por Shtëpia e Bardhë nuk bëri presion për aksesin e shtypit që tradicionalisht u jepej presidentëve amerikanë.

Presidenti u takua me Papa Françeskun për rreth 90 minuta përpara se të fillonte një takim i dytë i zgjeruar.

Vatikani planifikoi t’u dërgonte gazetarëve pamjet e redaktuara të takimit pas takimit.

Bidenit ju bashkua në Vatikan Sekretari i Shtetit Tony Blinken, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan, i Ngarkuari me Punë Patrick Connell, Zëvendës Shefi i Shtabit Jen O’Malley Dillon, Këshilltari i Lartë i Presidentit Michael Donilon, Drejtorja e Operacioneve të Zyrës Ovale AnnMarie Tomasini,

Këshilltari i Zonjës së Parë Anthony Bernal, Drejtoresha e Lartë për Evropën Dr. Amanda Sloat dhe Ushtruese e Detyrës së Shefit të Protokollit të Shteteve të Bashkuara Asel Roberts.

Mjeku i Presidentit Dr. Kevin O’Connor gjithashtu iu bashkua presidentit për takimin e tij me Papa Françeskun.

VERITAS.COM.AL