BERLIN (Reuters) – Kancelarja Gjermane, Angela Merkel ditën e hënë do të bëjë rezistencën e fundit për tí dhënë  fund mosmarrëveshjet mbi emigracionin brenda aleatëve të qeverisë së saj, duke zhvilluar bisedime të tjera me ministrin e saj të brendshëm, oferta e të cilit për dorëheqje ra poshtë për shkak se qeveria e dobët Merkel nuk mund të mbijetonte më.

Horst Seehofer paraqiti dorëheqjen e tij nga postet e ministrit të brendshëm dhe të kryetarit të Unionit Social Kristian Bavarez (CSU) gjatë një takimi maratonë në parti ditën e diel ku po diskutohej nëse propozimet e ardhura nga Merkel gjatë samitit të Brukselit javën e kaluar ishin të pranueshme.

Por dorëheqja e tij u ndoq nga kolegët e partisë që kërkuan të ketë takime të tjera me Merkel ditën e hënë në përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjet e gjata, dhe pas kësaj le të merrte vendimin.

Kriza politike e Gjermanisë është sinjali i fundit i përçarjes në rritje në gjithë Bashkimin Europian mes atyre që duan të mbajnë kufij të hapur dhe atyre që kërkojnë kufizimin e numrit të emigrantëve që hyjnë në bllok.

Zyrtarë nga CSU e Bavarisë kanë akuzuar Merkel se ka kundërshtuar disa propozime për kompromis të bëra nga Seehofer me qëllim që të shërohet çarja me partinë e tij CSU.

Në një situatë fluide ekstreme, Merkel dhe Seehofer janë gati të takohen sot gjatë ditës dhe para takimit, në një sesion të përbashkët të grupeve parlamentare të CSU dhe CDU që pritet të zhvillohen.

Hans-Peter Friedrich, një anëtar i lidershipit të CSU tha se Merkel e ka hedhur poshtë kompromisin e propozuar, sepse është e lumtur ta shikojë Seehofer që të largohet nga qeveria.

Veritas.com.al/