Një ligjvënës rus bëri një kërkesë të çuditshme gjatë fundjavës: që Shtetet e Bashkuara të kthejnë Alaskën dhe te japin një zgjidhje historike në Kaliforni, përveç pagesës së dëmshpërblimeve ndaj Rusisë për sanksionet gjymtuese të udhëhequra nga Amerika, të cilat e kanë vënë ekonominë e Moskës në një kaos.

Oleg Matveychev, një anëtar i Dumës , përshkroi në televizionin shtetëror rus një sërë kërkesash për SHBA-në dhe Ukrainën pas “përfundimit të çmilitarizimit” të Kievit, raportoi Gazeta Express në Mbretërinë e Bashkuar.

Kërkesat përfshijnë kthimin e Alaskës, të cilën SHBA e bleu nga Perandoria Ruse në 1867 si pjesë e Blerjes së Alaskës, dhe ish vendbanimit rus të Fort Ross, Kaliforni, 90 milje në veri të San Franciskos.
“Ne duhet të mendojmë për dëmshpërblimet nga dëmi që u shkaktua nga sanksionet dhe vetë lufta, sepse edhe kjo kushton para dhe ne duhet t’i kthejmë ato,” tha Matveychev gjatë një interviste të dielën.

Ai gjithashtu bëri thirrje për “kthimin e të gjitha pronave ruse, ato të perandorisë ruse, të Bashkimit Sovjetik dhe Rusisë aktuale, prone e cila është sekuestruar në Shtetet e Bashkuara, etj.

Më pas, ai u pyet nëse do të thoshte Alaskën dhe Fort Rosin.

“Kjo ishte pika ime e radhës. Si dhe Antarktiku,” tha ai. “Ne e zbuluam, ndaj na takon neve”.

Sipas Departamentit të Shtetit, shitja e Alaskës shënoi fundin e zgjerimit tregtar të Perandorisë Ruse dhe përpjekjeve për vendosje në brigjet e Paqësorit të SHBA-së. Territori iu shit qeverisë amerikane për 7.2 milionë dollarë.

Kundërshtarët e shitjes e etiketuan atë “Marrëzia e Seward”, duke iu referuar sekretarit të shtetit të atëhershëm William H. Seward, i cili ishte një ithtar i zgjerimit amerikan.

Kërkesat e bëra nga Matveychev ka të ngjarë të injorohen ndërsa SHBA-ja vendos sanksione ndaj Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë. Të hënën, Departamenti i Shtetit njoftoi sanksione të reja ndaj Presidentit Alexander Lukashenko, aleatit të Kremlinit në Bjellorusi, dhe 11 zyrtarëve të tjerë rusë.

Të martën, Moska vendosi sanksione hakmarrëse kundër presidentit Biden dhe zyrtarëve të administratës. Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki hodhi poshtë ndikimin e mundshëm që mund të kenë masat.
“Unë do të thoja, a nuk do të befasohet asnjë prej jush, që askush nga ne nuk po planifikon udhëtime turistike në Rusi,” tha ajo. “Asnjë prej nesh nuk ka llogari bankare në të cilat nuk do të kemi mundësi t’i qasemi. Kështu që ne do të vazhdojmë përpara.”