Kina ka mbetur kryesisht mbështetëse e Rusisë në mes të pushtimit të vendit të Ukrainës, por kjo mbështetje ka një pikë thyerjeje, sipas një eksperti.

“Kina ka nxitur dhe ka mundësuar … dhe ka mbrojtur rusët,” tha për Fox News Digital, James Carafano, nënkryetar i Institutit Kathryn dhe Shelby Cullom Davis për Sigurinë Kombëtare dhe Politikën e Jashtme në Fondacionin Heritage.

Por nëse Kina do të përballej me ndëshkime të ashpra në formën e tarifave, kjo do të ndryshonte.

“Unë mendoj se kinezët do t’i hidhnin  rusët nën autobus,” tha Carafano. “Së dyti, krijon një pikë dhimbjeje për Kinën.”

Gabimi i Putinit
Ekspertët kanë thënë se presidenti rus Vladimir Putin e nënvlerësoi rezistencën që ushtria e tij do të merrte nga Ukraina, e cila çoi në një pushtim të zgjatur që tani hyn në javën e tretë.
Vetëm këtë javë, ministri i jashtëm i Kinës shpalli marrëdhëniet e vendit me Rusinë si “partnerin e saj më të rëndësishëm strategjik”.

“Pavarësisht se sa i rrezikshëm është peizazhi ndërkombëtar, ne do të ruajmë fokusin tonë strategjik dhe do të promovojmë zhvillimin e një partneriteti gjithëpërfshirës Kinë-Rusi në epokën e re,” u tha Wang Yi gazetarëve të hënën në një konferencë shtypi të takimit vjetor të parlamentit ceremonial të Kinës. “Miqësia mes dy popujve është e hekurt”.

“Tregimi i qartë” ku qëndron CCP

Heino Klinck, bashkëpunëtor i lartë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, i tha Fox News Digital këtë javë se komenti i Kinës është një “tregues mjaft i qartë” se ku qëndron Partia Komuniste Kineze.
“Kinezët kanë një partneritet strategjik dhe janë të bashkuar nga fakti se ata të dy janë kundër një bote në të cilën Amerika mban një rol kyç, nëse jo kryesor, lidership,” tha ai.

Klinck tha se Kina është e kapur mes mos- lënies së Rusisë “në baltë”, ndërsa mbrohet gjithashtu nga “të lyhet me të njëjtën furçë si Koreja e Veriut, Eritrea, Siria dhe Bjellorusia”.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë javën e kaluar duke dënuar pushtimin e Rusisë, me 141 vende që votuan në mbështetje të rezolutës. Kina ishte ndër 35 vendet që abstenuan nga votimi, ndërsa Rusia, Bjellorusia, Eritrea, Koreja e Veriut dhe Siria votuan kundër rezolutës.

Sytë në Tajvan?
Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, janë shtuar spekulimet nëse presidenti kinez Xi Jinping do të shfrytëzojë rastin për të pushtuar Tajvanin.

Kina e sheh Tajvanin, i cili ndodhet në brigjet e Kinës kontinentale, si një provincë të shkëputur që një ditë do të jetë pjesë e vendit. Tajvani funksionon si një vend i pavarur.

Ndërsa Xi ka të ngjarë të peshojë nëse do të pushtojë Tajvanin, forca e ushtrisë së tij do të hyjë gjithashtu në lojë.

Rusia po përballet me një pushtim të ri ndërsa ukrainasit vazhdojnë të luftojnë armikun e tyre, duke lënë rreth 3,000 ushtarë rusë të vrarë. Carafano tha se Rusia po tregon se “pavarësisht se sa e paaftë është [ushtria ruse], ata janë vërtet të mirë në vrasjen e civilëve”.

“Nuk ka rëndësi që ata nuk mund t’i japin fund luftërave. Ata kanë treguar se janë të gatshëm t’i fillojnë luftërat.. shumë shkatërrime dhe vdekje, shumë refugjatë,” tha ai, duke vënë në dukje se askush nuk duhet ta shohë luftën. si provë se ushtria ruse nuk është problem.
Carafano tha se Kina ka një problem të ngjashëm me ushtrinë e saj. Ajo nuk ka hyrë në asnjë luftë për të demonstruar aftësitë e saj.

“Ushtria kineze ka probleme të ngjashme me rusët në atë që ata në fakt nuk kanë bërë luftëra. Dhe nëse shikoni në të vërtetë operacionet kineze në kufirin me Indinë, ato nuk janë tmerrësisht mbresëlënëse. Kinezët në fakt nuk e kanë demonstruar aftësinë për të kryer operacione ushtarake në shkallë të gjerë”, tha Carafano.
Kombet ndonjëherë duhet të jenë “më të zhytur në mendime për të frenuar njerëzit e pamatur dhe të paaftë se sa për të penguar armiqtë kompetent”, tha Carafano.

Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë, më shumë se 2 milionë ukrainas kanë ikur në vendet fqinje, sipas KB.

Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut tha të martën se 474 civilë ishin vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit, ndërsa 861 u konfirmuan të plagosur. Zyra vlerësoi se shifrat reale janë në fakt më të larta.