Etiketa: is_tag

Rusia kërcënon: “Armët drejtuar nga nga Londra, Berlini dhe Uashingtoni!’
Armët bërthamore të Rusisë janë drejtuar nga Londra, Berlini dhe Uashingtoni. Me këtë fjali, zëvendës presidenti i këshillit të sigurisë së Rusisë, Dmitry Medvedev, kërcënon perëndimin dhe mbarë b...
Kamala Harris reagon për vdekjen e Navalny: ‘Çfarëdo historie të tregojnë Rusia është përgjegjëse!’
Zëvendëspresidentja Kamala Harris e cilësoi vdekjen e raportuar të liderit të opozitës ruse Alexei Navalny në burg një shenjë të brutalitetit të presidentit rus Vladimir Putin në një fjalim në një...
Tre anëtarë të NATO-s do të ndërtojnë bunkerë përgjatë kufirit me Rusinë. Përgatitje për luftë me Putinin?
60 milionë euro do të shpenzojnë tre shtete, Letonia, Lituania dhe Estonia për t’u përforcuar përkundrejt "ariut rus" që mbetet një kërcënim konstant për sigurinë e tyre që nisja e ofensivës ushta...
Rrezik lufte në Ballkanin Perëndimor/ Raketat ‘Javelin’ në Kosovë, Rusia kritikon SHBA.
Rusia ka reaguar me kritika ndaj Shteteve të Bashkuara për armatosjen e Kosovës, pavarësisht se vetë është furnizuesi më i madh me armë i Serbisë. Zëdhënsja e ministrisë së jashtme, Maria Zakha...
Rama i përgjigjet delegacionit rus: Nëse s’doni që Zelensky të flasë, ndaloni luftën
Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje delegacionit rus në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB, që po zhvillohet në New York, mbledhje e cila kryesohet nga Shqipëria. Delegacioni rus pye...
Këshillin i Sigurimit/ Delegacioni rus-Ramës: Me ç’bazë i jepni fjalën para Zelenskyt?
Shqipëria po drejton mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB, që po zhvillohet në New York. Fjalën hapëse e mbajti kryeministri Edi Rama. Por delegacioni rus, iu drejtua Ramës me dy pyetje. ...
Moska konfirmon vdekjen e Prigozhin, kreu i Wagner
S’ka dyshime, Prigozhin ka vdekur. Trupi i pajetë liderit dhe themeluesit të grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin u identifikua pas rrëzimit të aeroplanit me të cilin ai po udhëtonte pranë fshatit Kuz...
Rrëzohet në Hënë anija kozmike e Rusisë, Luna-25
Anija kozmike e Rusisë, Luna-25, është rrëzuar në sipërfaqen e Hënës më 20 gusht, pasi e kishte humbur kontrollin, tha Agjencia ruse e Hapësirës, Roskosmos. Ajo pritej të zbarkonte në polin jug...
Rusia i ndalon hyrjen Barack Obamës
Ish presidenti amerikan, Barack Obama është në mesin e 500 qytetarëve amerikanë që do të ndalohen të hyjnë në Rusi si përgjigje ndaj sanksioneve të fundit nga Uashingtoni. Lajmi është njoftuar ...
PE paralajmëron për ndërhyrjen ruse për krijim tensionesh në Ballkanin Perëndimor
Radio Europa e Lirë Parlamenti Evropian, në një raport kushtuar ndërhyrjes së huaj në Evropë dhe në Ballkanin Perëndimor, e ka dënuar mundësinë që Serbia i ka dhënë kanalit rus, Russia Today, p...