Etiketa: rusia

Zbulim i rëndësishëm i NASA-s mbi Rusin: Putini po djeg gazin që nuk e dërgon në Europë.
NASA ka publikuar disa imazhe që tregojnë se çfarë po i bën Vladimir Putini gazit që nuk e dërgon në Evropë: po e djeg. Tymi është parë edhe nga Finlanda, sipas televizionit finlandez “Yle”. ...
Blinken: Bllokimi i eksporteve të grurit nga Rusia kontribuoi në trazirat e Shri Lankës
Kufizimi i Rusisë në eksportet e grurit ukrainas mund të ketë kontribuar në trazirat e Shri Lankës, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe shprehu shqetësimin se kjo gjendje mund t...
Lavrov: Rusia nuk është e pastër dhe nuk ka turp ta pranojë
  “Nuk e pushtuam Ukrainën. Shpallëm një operacion special pasi nuk kishim asnjë mënyrë tjetër për t’i shpjeguar Perëndimit së anëtarësimi i Ukrainës në NATO, ishte një akt kriminal”...
Zyrtari rus kërcënon Ballkanin me sulm bërthamor pasi Lavrov anulon vizitën
Anulimi i vizitës dy ditore të shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov në Serbi e ka acaruar Rusinë. Shefi i Agjencisë Hapësinore të Rusisë, Dimitri Rogozin tha se Mali i Zi, Bullgaria, Maqedoni...
Rusia tërbohet me vendet e Ballkanit që bllokuan Lavrovin, kërcënon me raketa
Lajmi se Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Rumania dhe Mali i Zi kanë ndaluar fluturimin e avionit të ministrit të Jashtëm rus në Serbi ka tronditur Moskën. Mediat në Beograd raportojnë se ndërsa BE...
Ukraina mund ta fitojë luftën deri në fund të vitit: Flet Shefi i Inteligjencës
 "Lufta në Ukrainë mund të arrijë një ‘pikë kthese’ në gusht dhe të përfundojë me mposhtjen e Rusisë para fundit të vitit”, kjo ishte ajo që deklaroi Shefi i Inteligjencës Ushtarake të Kievit në n...
Sa të varura janë Gjermania dhe Hungaria nga gazi rus?
Ministrat e vendeve të Bashkimit Evropian po diskutojnë se si të pakësojnë varësinë e tyre nga furnizimet me energji nga Rusia - si rezultat i pushtimit të saj në Ukrainë. Gjermania ka pranuar se...
Rreshtimi i Serbisë përsëri me Perëndimin është lajm i mirë për rajonin, thotë Rama
 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar se rreshtimi i Serbisë krah Perëndimit është lajm i mirë për rajonin. Reagimi i kreut të qeverisë shqiptare në Twitter erdhi pas pezul...
Rusia nxirret jashtë Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut
Asambleja e Përgjithshme e OKB-së pezulloi me një votim historik Rusinë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut, në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë. Me 93 vota pro, 24 kund...
Shqipëria në KS: Të presësh Rusinë të thotë të vërtetën është si të presësh Godonë, kurrë nuk do të vijë.
“Të presim Rusinë të thotë të vërtetën, është si të presim Godonë. Kurrë nuk do të vijë”. Ambasadori i përhershëm i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ferit Hoxha, ka mbajtur fja...
Faqja 1 prej 912345...E fundit »