Presidenti amerikan, Joe Biden, zbarkoi me avionin e tij “Air Force One” të dielën në aeroportin pranë Meksiko City, ku u prit nga presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador, në një vizitë që vjen pas afro një dekade nga ajo e fundit e një kreu shteti amerikan në Meksikë.

Biden dhe Lopez Obrador do të marrin pjesë në një samit të Amerikës së Veriut në Mexico City të hënën (9 janar) dhe të martën (10 janar), së bashku me kryeministrin kanadez Justin Trudeau.

Para se të fluturonte për në Meksikë, Biden vizitoi kufirin SHBA-Meksikë, duke trajtuar një nga çështjet më të ngarkuara politikisht në vend, ndërsa përgatitet për një ofertë rizgjedhjeje në krye të Shteteve të Bashkuara.

I shoqëruar nga agjentë të Patrullës Kufitare, Biden vizitoi një pjesë të murit që ndan të dyja vendet, në një përpjekje për të demonstruar se ai po e merrte seriozisht çështjen.

Biden javën e kaluar tha se administrata e tij do të shtrëngonte zbatimin e imigracionit duke bllokuar migrantët kubanë, haitianë dhe nikaraguanë në kufi, duke zgjeruar kombësitë e atyre që mund të dëbohen përsëri në Meksikë.

Por kjo nuk u ka bërë përshtypje republikanëve si guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, i cili e akuzoi atë për dështim në zbatimin e ligjeve të migracionit.