Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu nuk la asnjë dyshim në një deklaratë të mërkurën, në lidhje me atë që mund të bëjë vendi i tij hebre nëse tensionet aktuale me Iranin përshkallëzohen më tej.

“Izraeli do të bëjë gjithçka që i nevojitet për të mbrojtur veten”, tha Netanyahu në një deklaratë.

Komenti erdhi pas takimeve të veçanta me Sekretarin e Jashtëm britanik David Cameron dhe ministren e Jashtme të Gjermanisë Annalena Baerbock në Izrael të mërkurën, ku ministrat diskutuan veprimet që Izraeli mund të ndiqte për t’u hakmarrë për sulmin e paprecedentë të drejtpërdrejtë të Iranit ndaj Izraelit gjatë fundjavës.

“Ata kanë lloj-lloj sugjerimesh dhe këshillash. Unë e vlerësoj këtë. Por dua të jem i qartë: vendimet tona do t’i marrim vetë”, shtoi kryeministri.
Gjatë takimit, Baerbock tha se përshkallëzimi “nuk do t’i shërbente askujt, as sigurisë së Izraelit, jo dhjetëra pengjeve ende në duart e Hamasit, jo popullatës së vuajtur të Gazës, jo shumë njerëzve në Iran që po vuajnë vetë nën regjimin, dhe jo vendet e treta në rajon që thjesht duan të jetojnë në paqe”, raportoi Reuters.

Komenti i Netanyahut vjen gjithashtu vetëm disa orë pasi presidenti i Iranit është zotuar se do ta shkatërrojë plotësisht Izraelin, nëse ai vazhdon edhe me “pushtimin më të vogël” të vendit të tij.
Presidenti Ebrahim Raisi u zotua për një përgjigje “masive dhe të ashpër” ndaj hakmarrjes së mundshme izraelite, gjatë një fjalimi të mërkurën në një paradë vjetore të ushtrisë.

Irani lëshoi qindra raketa dhe dronë drejt Izraelit të shtunën në përgjigje të një sulmi të dukshëm në kompleksin e ambasadës së Iranit në Siri më 1 prill që vrau 12 njerëz, duke përfshirë dy gjeneralë iranianë. Irani fajëson Izraelin për sulmin, megjithëse Izraeli nuk ka pretenduar ndonjë përfshirje.