Menjehere pas urdherit te sekreterait te Shtetit, Blinken, ku shpallt non grata ish presidenti dhe ish kryeminisgri shqiptar, Sali Berisha, vete presidenti amerikan Joe Biden leshon urdherin e forte e mbeshtetes ndaj vendimit te sekretarit te Shtetit

Presidenti Biden urdheron qe funksionareve te korruptuar ne Shqiperi, duke nenkuptuar Berishen, te cilet rrezikojne stabilitetin ne Ballkanin Perendimor, tu konfiskohet pasuria e grumbulluar dhe qe rrezikon destabilitet.

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka publikuar në Twitter urdhrin-ekzekutiv që ka lëshuar sot presidenti i SHBA, Joe Biden. Një lajm i bujshëm për vendin tonë, pasi shohim që SHBA nuk po ndalet, pas shpalljes “non-grata” të ish-kryeministrit Sali Berisha

Presidenti Joe Biden ka zgjeruar fushë-veprimin e OE 13219 (për bllokimin e pronës së personave që kërcënojnë përpjekjet stabilizuese në Ballkanin perëndimor, ku përfshihet dhe Shqipëria.) Jo vetëm mohim vizash për zyrtarët e korruptuar, por zgjerohet ligji dhe veprimtaria e SHBA përmes këtij urdhri ekzekutiv, i cili mesa duket prek dhe Shqipërinë, shkruan newsbomb.

“Kundërshtimi dhe lufta ndaj korrupsionit është një interes thelbësor i sigurisë kombëtare të SHBA”, shkruan Ambasadorja Yuri Kim.

Screenshot 27 1

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.