Me shumicën republikane drejt balotazhit për Senatin, në Georgia, Presidenti Trump kthehet në fushatën e së shtunës për herë të parë që nga zgjedhjet presidenciale të muajit të kaluar.

Në prag të udhëtimit të Trump, Zëvendës Presidenti Mike Pence – në Peach State për herë të dytë që nga fillimi i ballafaqimeve dyshe të zgjedhjeve në Senat – theksoi se “Presidenti Trump dhe unë kemi nevojë për David Perdue dhe Kelly Loeffler përsëri në shumicën Republikane në Senatin e Shteteve të Bashkuara ”.

Loeffler dhe Perdue janë kandidatët e GOP në zgjedhjet e 5 Janarit, të cilat do të përcaktojnë nëse Republikanët mbajnë Dhomën ose nëse Demokratët kontrollojnë Dhomën dhe Senatin, si dhe Shtëpinë e Bardhë.

Ndërsa Pence është më i njohuri deri më tani në një mori republikanësh të profilit të lartë që mbërrin në Georgia muajin e kaluar, emri më i madh i të gjithë kthehet të Shtunën. Trump do të kryesojë një tubim në 7 pasdite në aeroportin në qytetin jugor të Valdosta të Georgia. Ngjarja do të transmetohey drejtpërdrejt nga Fox News Channel.

Përpara udhëtimit të tij, presidenti shkroi në Twitter se ai do të mbajë “një tubim të madh Trump” për senatorët e GOP. Ai theksoi se ata janë “njerëz fantastikë që e duan vendin e tyre dhe e duan shtetin e tyre. Ne duhet të punojmë shumë dhe të jemi të sigurt se ata fitojnë. ”

VERITAS.COM.AL