DEBORAH DANAN

 

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu fluturoi fshehurazi në Arabinë Saudite të Dielën për të takuar Princin e Kurorës Saudite Mohammed bin Salman dhe Sekretarin e Shtetit të SHBA Mike Pompeo në atë që do të shënonte takimin e parë të njohur midis udhëheqësve të dy vendeve, raportoi media izraelite.

Netanyahu, i cili shoqërohej nga shefi i Mossad, Yossi Cohen, mbërriti për pesë orë në Neom në bregdetin e Detit të Kuq të Arabisë Saudite, thanë raportet.

Pompeo të hënën tha se ai mbajti një takim “konstruktiv” me princin e kurorës të Arabisë Saudite një natë më parë, por nuk përmendi praninë e Netanyahut.

“Kënaqësi të takohem me Princin e Kurorës Saudite Mohammed bin Salman. Partneriteti ynë i sigurisë dhe ekonomisë është i fortë dhe ne do të vazhdojmë ta shfrytëzojmë atë për të avancuar përpjekjet për të kundërshtuar ndikimin malinj Iranian në Gji, qëllimet ekonomike sipas planit Vision 2030 dhe reformën e të drejtave të njeriut, “shkroi Pompeo në Twitter.

Të dhënat e gjurmimit të aviacionit treguan se një avion privat kishte bërë një udhëtim të shkurtër nga Tel Aviv në Neom.

Transmetuesi publik Kan tha që avioni i përkiste biznesmenit Ehud Angel dhe ishte i njëjti i përdorur nga kryeministri për një vizitë të fshehtë në Oman vitin e kaluar.

Fluturim ABSOLUTISHT i rrallë ai Izraelit drejtpërdrejt në mega-qytetin e ri saudit Neom në bregun e Detit të Kuq

Sipas Haaretz, aeroplani privat ishte ai që Netanyahu mori disa herë për vizitat e tij te Presidenti Rus Vladimir Putin.

Zyrtari i lartë i Hamasit Sami Abu Zuhri kërkoi një shpjegim nga Arabia Saudite, duke e quajtur vizitën e pretenduar “një fyerje për kombin dhe një ftesë për të sulmuar të drejtat Palestineze”.

Transmetuesi publik Kan raportoi bisedimet Saudite-Izraelite të fokusuara në Iran dhe administratën e ardhshme të Biden. Ndalimi i hegjemonisë Iraniane në rajon është një qëllim i përbashkët midis dy vendeve. Presidenti i ri i zgjedhur Joe Biden ka thënë se ai do të kthehet në marrëveshjen bërthamore me Iranin.

As Kryeministri Alternativ dhe Ministri i Mbrojtjes Benny Gantz dhe as Ministri i Jashtëm Gabi Ashkenazi nuk u informuan për udhëtimin e Netanyahut në Arabinë Saudite, tha një zyrtar izraelit për Kan.

Pas marrëveshjes së normalizimit të muajit të kaluar midis Sudanit dhe Izraelit, Presidenti Donald Trump parashikoi që Arabia Saudite së shpejti do të ndiqte shembullin.

Veritas.com.al/