Krizë e besimit publik në Florida?

Një gjykatës të hënën i kërkoi palëve kundërshtare në luftën e rinumërimit të Floridës për të zbutur retorikën e tyre duke thënë se po shkatërron besimin e publikut në zgjedhjet e shtetit për Senatin dhe guvernatorin e SHBA … Ndoshta të dy palët mund të pajtohen me ate se besimi i publikut në sistemin zgjedhor te Floridës eshte tronditur shumë kohë perpara polemikës aktuale të rinumërimit.

“Një numërim i ndershem i votave nuk është më i mundur,” tha Presidenti Trump të hënën, pasi ai dhe republikanët e tjerë akuzuan se mashtrimi dhe veprimtaria e paligjshme kanë ndodhur në Florida që kur sondazhet per Midterms u mbyllen javën e kaluar. Zyrtarët e zbatimit të ligjit dhe vëzhguesit shtetërorë nuk kanë gjetur prova për veprime te paligjshme, por zemërimi po perkeqesohet në Florida.

Gara per Senatin është ndoshta më e diskutueshmja. Sfiduesi republikan Gov. Rick Scott deklaroi fitoren në natën e zgjedhjeve, por konkurenti Demokrat Bill Nelson kurrë nuk e pranoi garën. Sipas faqes së internetit të Divizionit të Zgjedhjeve te Flridas, vota e përgjithshme tregon Scottin me 50.07 përqind të votave të numeruara me 49.92 për qind të Nelson. Në garën e guvernatorit, rezultatet jozyrtare tregojnë se ish Republikani ish Perfaqesuesi Ron DeSantis udhëheq ndaj kryebashkiakut te Demokratëve Tallahassee Andrew Gillum me 0.41 pikë përqindjeje.

Nga mesi i pasdites të hënën, Miami-Dade ishte gati në gjysmë të rrugës përmes procesit të rinumërimit, ndërsa Broward nuk kishte filluar akoma. Pjesa më e madhe e fajit ra në supet e mbikëqyrësit të Zgjedhjeve të Qarkut Broward, Brenda Snipes, e cila ka një histori të hapave false ne zgjedhje që edhe përkrahësit e saj e etiketonin amatorja më e mirë.

Protestuesit bartën parrulla që lexonin, “Snipes e korruptuar !!! Mbylleni me celes !, “”Arrestoni Brendan “

BETEJA NE GEORGIA DERI NE FUNDIN E HIDHUR:

Një gjykatës federal vendosi që Georgia duhet të numëroje fletëvotimet e përkohshme dhe të shtyjë çertifikimin e shtetit derisa votat të numerohen, tha fushata e saj në Twitter … Lauren Groh-Wargo, menaxherja e fushatës së Abrams, njoftoi vendimin e gjyqtares Amy Totenberg të hënën vonë. WSBTV.com raportoi se vendimi i gjyqtares me 56 faqe mund të ndikojë në mijëra fletëvotime të përkohshme. Brian Kemp, sfiduesi  republikan, lëshoi një deklaratë një ditë më parë duke bërë thirrje që Abrams ta pranonte humbjen. Kemp ka deklaruar fitoren dhe ka thënë se është “matematikisht e pamundur” për fushatën e tij të detyrojne një balotazh. Abrams, 44 vjeç, një demokrate, ka pohuar se ajo nuk do të pranojë humbjen derisa të llogaritet cdo votë dhe vuri në dukje 5,000 votat e shtuara gjatë fundjavës që e favorizuan atë.

NJË FITUES NË ARIZONA:

Perfaqesuesja  amerikane e Republikanëve Marta McSally pranoi humbjen ne garën e senatorit të Arizonës ndaj Kongresmenes Demokrate Kyrsten Sinema të hënën pasi numërimi i fundit i votave tregoi se McSally mbaroi me më shumë se 38,000 vota diference nga më shumë se 2.2 milionë fletëvotime të hedhura … “Urime për @kyrstensinema. I uroj suksese asaj, “McSally tweetoi nga faqja e saj zyrtare e fushatës. “Unë jam mirënjohëse ndaj të gjithë atyre që më mbështetën në këtë udhëtim. Jam frymëzuar nga fryma e Arizonasve dhe ditë më të mira për shtetin tonë janë perpara nesh”. Fitorja e Sinemas do të thotë se Demokratët e kanë rikthyer vendin e mbajtur më parë nga Senatori Republikan i dale ne pension,Jeff Flake. Demokratët tani kanë 47 vende të Senatit, ndërsa republikanët kanë 51. Përbërja përfundimtare e Senatit do të përcaktohet pas një rinumërimi në Florida dhe zgjedhjet e 27 nëntorit në Misisipi.

Veritas.com.al/