Sondazhi që parashikoi rezultatin e vitit 2016 thotë se Trump është në rrugën e duhur për të fituar përsëri me ndihmën e mbështetjes së ‘fshehur’

Robert Cahaly i Trafalgar Group parashikon numërimin e votave të Trump në ‘nga 270 me i larti ne minimum’

Angelica Stabile | Fox News

Ndërsa kanë mbetur dy javë deri në Ditën e Zgjedhjeve, 35 milion Amerikanë kanë votuar tashmë, dhe shumica e sondazheve që tregojnë Joe Biden ne avantazh ndaj Presidentit Trump, shefi i sondazhit të Grupit Trafalgar Robert Cahaly tha për “Hannity” të martën se aktuali ka të ngjarë të rizgjidhet.

“Unë e shoh presidentin duke fituar me një minimum [numërimi i votave elektorale] në 270 më e larta dhe ndoshta duke u rritur dukshëm më lart bazuar në faktin se sa e madhe është kjo nënrrymë,” i tha Cahaly pritësit Sean Hannity.

Grupi Trafalgar me bazë në Xhorxhia tërhoqi vëmendjen kombëtare në 2016 si një nga sondazhet e paktë që tregoi Trump duke udhëhequr në Pensilvani, Florida dhe Michigan në prag të ditës së votimit. Trump përfshiu të tre shtetet gjatë rrugës për në fitoren e tij mahnitëse ndaj Hillary Clinton.

Këtë vit, Cahaly tha se ai “as nuk do të përpiqej” të parashikonte se kur rezultatet do të finalizohen për shkak të sasisë së madhe të votimit përmes postës nga pandemia e koronavirusit.

Sidoqoftë, sondazhi kryesor parashikon që Trump do të mbajë Floridan, Ohion, Karolinen e Veriut dhe Georgian – të gjitha shtetet ku shumica e sondazheve tregojnë një statistikë dead heat apo edhe një epërsi të lehtë të Biden.

“Ajo që kemi vërejtur është se ne këto sondazhe kryesisht po mungon vota e fshehur për Trump”, shpjegoi Cahaly. “Ekziston një ndjenjë e qartë midis konservatorëve dhe njerëzve që janë për presidentin se ata nuk janë të interesuar të ndajnë mendimet e tyre me zë … Këta njerëz … janë më hezitues për të marrë pjesë në sondazhe. Pra, nëse nuk po e konsideroni këtë … nuk do të merrni përgjigje të sinqerta. ”

Ndërkohë, polemikat e vazhdueshme mbi marrëdhëniet me bizneset e huaja të Hunter Biden mund të mbështesin ende parashikimet e shumë ekspertëve, tha sondazhi.

“Nëse presidenti e përdor këtë në mënyrë efektive në debatin [e te Enjtes] kur një audiencë më bipartizane po i kushton vëmendje dhe e vendos [Bidenin] në krye, unë mendoj se Biden mund të bjerë, ashtu si bëri në primaret,” tha Cahaly. “Dhe nëse kjo ndodh,ok, atëherë mediat kryesore do të duhet ta mbulojnë.”

VERITAS.COM.AL