Presidenti Trump dhe ish zëvendëspresidenti Joe Biden po përgatiten për debatin e së Martës në mënyra krejt të ndryshme, duke mos lënë menjanë përfshirjen në grindje tallëse, ndërsa i pari thotë se po përdor si praktikë mjedisin e diskutueshëm me të cilin tashmë përballet si president.

Sipas raporteve të shumta, Presidenti Trump është përmbajtur nga përgatitja e debatit tradicional dhe u është shmangur seancave të praktikës. Trump tregoi të Dielën se ish Guvernatori i New Jersey Chris Christie dhe avokati i tij, Rudy Giuliani, e ndihmuan atë të përgatitej por është e paqartë se çfarë përfshinte saktësisht kjo.

Pasi mundi ish-sekretaren e shtetit Hillary Clinton, e cila u përgatit gjerësisht në 2016, Trump po sugjeron që ai nuk dëshiron ta teprojë.

“Ndonjëherë mund të futesh shumë në ato gjëra”, tha Trump gjatë një konferencë për shtyp të Dielën.

Ndërkohë, Biden ka mbajtur seanca debatimi me këshilltarin e lartë Bob Bauer dhe ka marrë pjesë në takime me ndihmës të lartë, sipas CBS.

Debati i së martës, i organizuar nga spikeri i Fox News Chris Wallace, do të jetë vetëm një nga shumtë në të cilin Biden do të ketë marrë pjesë si politikan. Me dekada si senator, kandidat presidencial dhe i nominuar për nënpresident, Biden ka shumë përvojë praktike me debate me aksione të larta.

Trump thuhet se ka në plan të sjellë Hunter Biden, djalin e të nominuarit Demokrat, si dhe pretendimet e ish-punonjëses së Senatit Tara Reade, se Biden e sulmoi seksualisht atë në vitet ’90. Nga ana tjetër, ekipi i Biden beson se temat e debatit të së martës, që përfshijnë pandeminë e koronavirusit, trazirat racore dhe integritetin zgjedhor, do t’i japin Biden një mundësi për të nxjerrë në pah dështimet e Trump.

“Unë jam i përgatitur të dal dhe të bëj çështjen time pse mendoj se ai ka dështuar dhe pse mendoj se përgjigjet që duhet të pres do të ndihmojnë popullin amerikan, ekonominë amerikane dhe të na bëjnë më të sigurt ndërkombëtarisht”, tha Biden, duke argumentuar se Trump nuk do të bindë votuesit me faqet e jashtme sepse “njerëzit e dinë që presidenti është një gënjeshtar”.

Por, siç e pranojnë të dy palët, Trump është larg kundërshtarit tipik të debatit. Zingers e tij nga 2016 janë bërë portreti ndërsa ai ka fituar një reputacion për aftësinë e tij për të shkaktuar kthime të shpejta gjatë ‘fluturimit’ ne debat.

“Presidenti përgatitet duke qenë president,” thuhet të ketë thënë Drejtori i Komunikimit i fushatës Trump, Tim Murtaugh. “Dhe duke u përballur rregullisht me media armiqësore të lajmeve. Kjo është praktikë mjaft e mirë me çdo masë.”

Vetë Trump shpalli pyetjen me të cilën u përball në një sallë të fundit të qytetit ABC, të cilën shumë e panë relativisht të ashpër në dritën e marrjes në pyetje të Biden gjatë një ngjarjeje të ngjashme në CNN.

“E dini si e quaj?” Parapërgatitja e debatit. Unë e quaj atë ‘përgatitje e debatit falas’, “u tha Trump mbështetësve në Minesota.

Përveç përballjes me shtypin, Trump dhe ekipi i tij kanë qenë duke studiuar pamjet e debateve të mëparshme të Biden, për mënyrat për të sulmuar ish-nën presidentin. Këshilltarët e Trump, sipas CBS, gjithashtu e kanë ushqyer atë me karta flash dhe video midis ndalesave në Air Force One.

“Duke argumentuar mbi faktet, duke diskutuar nëse ato që ai po thotë janë të sakta, kjo nuk është fitim për Biden”, tha Jen Psaki, një ish ndihmës i Obamës, i cili është afër ekipit të Biden. “Kjo është një mundësi për t’i folur drejtpërdrejt popullit amerikan.”

Ekipi i Trump, ndërkohë, ka marrë një qasje dyplanëshe, si ngritja ashtu edhe ulja e pritjeve bazuar në performancat e mëparshme të Biden.

“Joe Biden kaloi shumë kohë në bodrumin e tij duke studiuar. Ai ka qenë në këtë lojë për 47 vjet. Supozoj se ai do të bëjë mirë ”, tha Lara Trump, nusja e presidentit dhe këshilltarja e fushatës. “Sinqerisht, steka është ulur aq shumë për Joe Biden saqë vetëm nëse ai qëndron syhapur për gjithëçka, duket sikur ka fituar.”/ AP/

VERITAS.COM.AL