Etiketa: is_tag

“Miqtë e Ballkanit’ dhe IUSY letër liderëve të BE: Koha të hiqni pengesat dhe t’i hapni rrugë integrimit të Ballkanit Perëndimor
Në prag të mbledhjes së Samitit të radhës të Bashkimit Evropian, Partia Socialiste është angazhuar në një proces lobimi politik për zgjerimin e mbështetjes për dhënien e dritës jeshile në fillimin...
Diçka pozitive po lëviz në Sofje, Rama konfirmon pjesëmarrjen në samitin e BE.
  Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar pjesëmarrjen në samitin e BE-së që mbahet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, pas lajmeve pozitive që erdhën nga Sofja për të votuar pro heqjes së vetos ndaj...
Kosova e mbyllur për Ballkanin e Hapur, shans i humbur dhe protagonizëm politik i Kurtit
KOMENT/ Nëse skepticizmi mbi një nismë rajonale si “Open Balkan” ka qenë më i lartë në fillimet e tij apo tani, kjo gjë pak rëndësi ka. Nëse në tryezat e para ishin vetëm tre v...
Deklarata e Lavrov/ Vuçiç: ‘Rusia nuk ka fare rol në Ballkanin e Hapur, ishte ide e imja, e Ramës dhe e Zaevit!’
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka folur mbi deklaratën e ministrit rus Sergei Lavrov sa i takon Ballkanit të Hapur. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me liderwt e tjerë që ju ba...
Dritan Abazoviç: Open Balkan- fytyra e re e Ballkanit Perëndimor, të bëhet pjesë edhe Kosova
Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç në konferencën e përbashkët në Ohër, u shpreh se Ballkani i Hapur është fytyra re e Ballkanit Perëndimor. “Kam marrë pjesë në shumë takime në lidhje ...
Rama: Ballkani i Hapur është i mbyllur për Sergey Lavrovin
 Ballkani i Hapur është i mbyllur tërësisht për Sergey Lavrov. Kështu u përgjigj kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në lidhje me deklaratat e ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov, ...
Rama mesazh Kosovës: Konflikti me Serbinë zgjidhet duke u afruar
  Kryeministri Edi Rama foli për konfliktin mes Kosovës dhe Serbisë duke thënë se nuk ka asnjë dakordësi me Vucic por dha mesazhin e qartë se e ardhmja është më e rëndësishme se e shkuara. ...
Rama, nga Ohri thotë se Ballkani nuk vdes, aq më pak Ballkani i Hapur.
Mbledhja e parë e samitit “Open Balkan” pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, i cili po mbahet në Ohër të Maqedonisë së Veriut është çelur zyrtarisht për një sërë takimesh e marrëveshjesh të reja,...
Ohër/ Samiti i ‘Ballkanit të Hapur’, bëhen 5 shtete anëtare! Mungon vetëm Kosova!
Kanë nisur punimet në samitin e Ballkanit të Hapur që po zhvillohet në Ohër, në Maqedoninë e Veriut. Këtë herë, veç tre shteteve themeluese, Serbisë, Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut, marrin pjes...
“Open Balkan” dhe katër liritë themelore europiane në rajon/ Edi Rama
Kryeministri  Edi Rama, gjatë një fjalimi në Samitin Rajonal të Transportit, ka gjetur rastin të flasë edhe për nismën rajonale “Open Balkan”, duke theksuar se është jetik realizimi i këtij projek...