Etiketa: is_tag

Presidenti Milatoviç: Mali i Zi më mirë të jetë pjesë e Ballkanit të Hapur se e Ballkanit të mbyllur
Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milantoviç ka konfirmuar qasjen e tij pozitive ndaj Ballkanit të Hapur, duke u shprehur se më mirë që shteti i vogël ballkanik të jetë pjesë e këtij bashkëpunimi ra...
Dritan Abazoviç: Ballkani i Hapur do ndihmonte në zgjidhjen e fuqisë punëtore
Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç deklaroi se vendi nuk rrezikon falimentimin dhe se aktualisht, në thesarin e shtetit janë 270 milionë euro. Abazoviç tha se nisma e Ballkan...
Në Qershor, ‘Open Ballkan’ mbahet në Podgoricë. Rama: Nisma ka rijetësuar Procesin e Berlinit
  Kryeministri Edi Rama, në konferencën me homolohun malazez, Dritan Abazoviç theksoi se samiti i radhës të Ballkanit të Hapur do të mbahet në Mal të Zi. Kryeministri iu përgjigj edhe kritikav...
Samiti ‘Ballkani i Hapur’, firmosen 4 marrëveshje Shqipëri–Serbi–Maqedoni e Veriut
Në samitin e radhës për Ballkanin e Hapur që zhvillua në Beograd me pjesëmarrjen e liderëve të vendeve partnere të nismës, Shqipërisë, Serbisë, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi dhe Bosnje-Hercego...
Vendet e Ballkanit të Hapur do ta përballojnë së bashku krizën energjitike: Rama- Vuçiç
Në konferencën për shtyp nga Beogradi, Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç ishin në të njëjtën linjë duke thënë se po afrohet dimër i vështirë. Teksa i referohen krizës energjetike, thonë se vendet e Ba...
Sot nis takimi “Ballkani i hapur” dy ditë në Serbi, zbardhet agjenda
Për dy ditë me radhë, do të mbahet në Serbi “Ballkani i hapur”, ku pritet të të finalizohet marrëveshja për tregtinë pa kufizime të ushqimeve, me qëllim që të mos përsëritet më situata që për ...
Ballkani i Hapur/ Shqipëria do të furnizojë Serbinë e Maqedoninë me qymyr! Serbi e Maqedoni heqin kufizimet për tregtinë e grurit e misrit
Kabineti qeveritar i Shqipërisë dhe ai i Serbisë e Maqedonisë së Veriut prej dy ditësh kanë zhvilluar një sërë diskutimesh në Tiranë ku prioritet kanë qenë kriza e energjisë, furnizimi me ushqim d...
Liderët e “Open Balkan” takim online, diskutohet për një agjenci të përbashkët për investime.
Tre liderët ballkanikë të “Open Balkan” kanë zhvilluar një takim online të premten e 8 korrikut. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe president...
Rutte lavde Ramës për Balkanin e Hapur: Është drejtuesi më me përvojë që ka marrëdhënie të mira me të gjithë
  Kryeministri i Holandës, Mark Rutte i ka thurur lavde kryeministrit Edi Rama, në këtë konferencë për shtyp që përkon edhe me ditëlindjen e kreut të qeverisë shqiptare. Ballkani i Hapur' d...
“Miqtë e Ballkanit’ dhe IUSY letër liderëve të BE: Koha të hiqni pengesat dhe t’i hapni rrugë integrimit të Ballkanit Perëndimor
Në prag të mbledhjes së Samitit të radhës të Bashkimit Evropian, Partia Socialiste është angazhuar në një proces lobimi politik për zgjerimin e mbështetjes për dhënien e dritës jeshile në fillimin...