AFP, 17 Mars 2020

Pekin (AFP) – Kina raportoi të martën vetëm një infeksion të ri koronavirusi të brendshëm, por gjeti edhe 20 raste të tjera të importuara nga jashtë, duke kërcënuar se do të prishin progresin e saj kundër sëmundjes.

Rasti i vetëm në Wuhan do të forcojë mendimin e Kinës se ajo ka “frenuar në thelb” përhapjen e një sëmundjeje që besohet të ketë dalë në një treg të kafshëve të gjalla në qytetin qendror në dhjetor.

Wuhan dhe 11 milion njerëzit e tij u vendosën nën karantinë të rreptë në 23 Janar, me pjesën tjetër të provincës Hubei që do të shkonte në mbyllje në ditët në vijim.

Autoritetet shtrënguan kufizimet në qytet edhe më tej në 11 shkurt, duke i mbyllur njerëzit në shtëpitë e tyre pasi punonjësit e shëndetit u përballën me një përmbytje ditore prej mbi 1.000 rastesh – një veprim i cili zyrtarët thonë se ishte kritik në përmbajtjen e virusit.

Qytetet e tjera në të gjithë vendin miratuan masa të mëtejshme për të detyruar shumicën e njerëzve të qëndrojnë brenda dhe asnjë infektim i ri vendas nuk është zbuluar jashtë Hubeit për shumë ditë me radhë.

Por vendi tani është i shqetësuar për një fluks rastesh nga jashtë, me një mesatare prej 20,000 njerëzish që fluturojnë në Kinë çdo ditë.

Pekini nisi të hënën të kërkojë që pothuajse të gjithë të ardhurit ndërkombëtarë të kalojnë në karantinë 14-ditore në hotele të përcaktuara.

Personat që jetojnë vetëm, të miturit, të moshuarit, gra shtatzëna dhe njerëz me kushte themelore lejohen të kufizohen në shtëpi.

Shanghai zgjeroi karantinën e saj të detyrueshme për udhëtarët nga 16 vende të martën – përfshirë SH.B.A., Australi dhe disa vende Evropiane – por tha që udhëtarët mund të karantinohen ose në shtëpi ose në një vend të caktuar.

Nëntë nga 20 rastet e reja të importuara ishin në Pekin dhe tre në Shanghai, duke rritur numrin e përgjithshëm të infeksioneve të konfirmuara nga jashtë në 143, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit.

Kina raportoi gjithashtu 13 vdekje, duke rritur numrin e saj në 3,226.

Vendi ka regjistruar 80.881 raste gjithsej, por më pak se 9,000 njerëz mbeten të infektuar.

Progresi i vendit qëndron në kontrast të ashpër me krizën në rritje në vendet e tjera, me Organizatën Botërore të Shëndetësisë që thotë se tani kishte më shumë vdekje dhe raste jashtë Kinës.

Numri i vdekjeve në të gjithë botën ka kaluar 7,000, me më shumë se 181.500 raste në 145 vende.

VERITAS.COM.AL/