Etiketa: is_tag

+18, Pamje shumë e rëndë: Momenti i vrasjes së gazetares së Al Jazeera-s
Mediet e huaja kanë publikuar momentet e vrasjes së gazetares së Al Jazeera, Shereen Abu Aqla.  Ajo kishte veshur një jelek të medies dhe mbante një helmetë në kokë, por nuk mund t’i shpëtont...
Amerikania që u dashurua me shqiptarët dhe Ahmet Zogun.
Në fillim të viteve 1920-të, një aktiviste dhe gazetare amerikane, e quajtur Rose Wilder Lane, erdhi në Shqipëri për të shkruar artikuj për punën e Kryqit të Kuq Amerikan. Nga këtu, ajo deshi t...
49 gazetarë të vrarë në vitin 2019/ Reporterë pa Kufi.
AFP,17 Dhjetor 20190 Paris (AFP) - Dyzet e nëntë gazetarë u vranë në të gjithë botën në vitin 2019, thanë të martën Reporters without Borders(Gazetarët pa Kufi), numri më i ulët i vdekjeve në 1...
Australi: Gazetarja “dëbohet” nga parlamenti për “fustan shumë të shkurtër”
( FOTO: Gazetarja Patricia Karvelas)/ -Gazetarja menjëherë mori solidaritetin e shumë kolegeve, të cilat akuzuan stafin e Kryeministrit për nisjen e një protokolli "që dëmtonte lirinë e të vesh...
Vrasja e gazetares bullgare, vrasësi 21 vjeçar rom arrestohet në Gjermani.
Një bullgar i etnisë rome, 21 vjeçar është arrestuar në Gjermani. Ai akuzohet për përdhunimin dhe vrasjen e Viktoria Marinova, gazetares që punonte për një stacion televiziv lokal bullgar dhe që p...
Bullgaria nën schoc: Gazetarja e televizionit përdhunuar dhe vrarë në një park
 (Viktoria Marinova ka punuar në një televizion lokal bullgar: nuk duket se krimi është i lidhur me punën e saj si kroniste) Një gazetare bullgare eshte përdhunuar dhe vrare në Ruse, në very te...
Prindërit e gazetares Lala sulmohen me plumba në shtëpi
Sulmohet me breshëri automatiku shtëpia e prindërve të gazetares së Neës24 Klodiana Lala. “BalkanWeb”, një pjesë e medias ‘News 24’ sjell pamje nga vendi i ngjarjes ku duken qartë shenjat e plumba...
Zbulohet dhe dënohet përjetë në burg vrasësi i gazetares suedeze, Kim Wall.
Shpikësi danez, Peter Madsen është dënuar me burgim përjetë pa kusht për vrasjen e gazetares suedeze, Kim Wall në nëndetësen e tij. Prokurorët thanë se Madsen kishte planifikuar vrasjene  zonjë...
Turqia burgos përjetë 3 gazetarë; 73 gazetarë ndodhen prapa hekurave
(FOTO: Dy vëllezërit gazetarë, Ahmet Altan, majtas, dhe vëllai i tij  Mehmet Altan janë mes të dënuarve përjetë)/ Një gjykatë në Turqi ka dënuar me burgim të përjetshëm gjashtë të akuzuar, mes ...
Vrasja e gazetares Caruana Galizia në Malta; i biri sulmon “shtetin mafie”.
(Daphne Caruana Galizia ishte një nga gazetaret më të nohura në Maltë)/  Dlali i gazetares invsetigative që u vra në një makinë bombë në Malta, ka denoncur atë që e quajti "shteti mafie". Da...