Etiketa: is_tag

Shtetet e Bashkuara ka plan të tërhiqet nga pakti i Iranit dhe të rivendosë sanksione. Biseda Trump- Macron.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump po planifikon të tërhiqet nga pakti nuklear me Iranin dhe të vendosë sanksione të reja mbi qeverinë e Iranit, raporton New York Times duke cituar b...
Orë pas orë çfarë pritet të vendosë Trump mbi paktin nuclear me Iranin. Le të presim orën 20:00 sipas orës sonë…
Presidenti Donald Trump pritet të shpallë të Martën vendimin e  tij se do të lejojë të vazhdojnë sanksionet kundër Iranit. Ky është hapi i parë drejt vendimit për tërheqjen e Amerikës nga pakti nu...
Trump dhe Macron bëjnë thirrje për një marrëveshje të re bërthamore me Iranin.
Presidenti Francez Emmanuel Macron dhe homologu Amerikan Donald Trump, së bashku, kanë bërë thirrje për një marëveshje të re bërthamore me Iranin, pasi lideri i Shteteve të Bashkuara e denoncoi ak...
Netanjahu e quajti ‘kërcënim për botën’ Konferencën e Mynihut
Kryeministri i Izraelit ka hedhur një sulm thumbues mbi Iranin, duke thënë se Konferenca e Sigurisë në Mynih është “kërcënimi më i madh mbi botën”. Benjamin Netanyahu tha se Izraeli “nuk do të ...
Bie një aeroplan Iranian; të 66 personat në bord janë të vdekur.
Gjashtëdhjetegjashtë persona janë vrarë në një përplasje të një avioni pasagjerësh në malet e Zagros  në Iran. Avioni i ‘Aseman Airlines’ gjatë rrugës prej në Tehrani për në qytetin jug- perënd...
Trump paralajmëron aleatët Europian: Rregulloni defektet ‘katastrofale’ të Marrëveshjes Bërthamore me Iranin- ose Amerika tërhiqet.
Vendimi i presidentit Donald Trump për të mbajtur Shtete e Bashkuara në marrëveshjen nukleare me Iranin, të premten u shoqërua me një paralajmërim ndaj aleatëve Europianë që i kanë bërë thirrje Am...
Protestat e Iranit nuk kanë askënd prapa.
(Përgatiti: Nektar Zogjani/ Radio Europa e Lirë/) Disa ditë pas shpërthimit të protestave kundër Qeverisë iraniane, është ende e vështirë të thuhet me saktësi se kush janë protestuesit dhe çfarë sakt...
Mbrëmë janë vrarë edhe 9 persona të tjerë në protestat e Iranit
Nëntë persona të tjerë janë vrarë gjatë natës në përplasjet mes protestuesve dhe forcave të sigurisë në Iran. Kjo është nata e gjashtë që protesatat nuk kanë të pushuar- sipas medies shtetërore. ...
Frikë nga demonstratat dhe “Pranvera…” e Internetit: Irani bllokon median apss.
Autoritetet Iraniane, të ndodhura para demonstratave më të mëdha që nga viti 2009, kanë bllokuar mediat sociale apss dhe kanë thënë se kushdo që thyen rregullat publike do të paguajë çmimin. Vendi...
Presidenti Trump merr pozicionin e lidershpit ndaj protestave në Iran
Ndryshe nga paraardhësi, Obama, Presidenti Donald Trump nuk ka hezituar të marrë pozicionin e lidershipit ndaj protestave në Iran kundër mbështetjes për terrorin dhe regjimin ekstremist në Iran. Në...