Etiketa: is_tag

Zgjedhjet në MV/ Talat Xhaferi thotë se ‘Koalicioni për Europën’ pret fitore bindëse.
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi deklaroi se koalicioni Fronti Evropian pret fitore bindëse në zgjedhjet e dyfishta parlamentare dhe presidenciale që po zhvillohen në këtë shtet....
Davkova fiton presidencën në RMV, shqiptarët kundër shqiptarëve.
  Nga Rosalba Bejdo Për opozitën në Maqedoninë e Veriut ka shpërthyer festa. Kandidatja e VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska-Davkova fitoi bindshëm raundin e parë të zgjedhjeve presidencia...
Numërohen mbi 95% të votave në RMV, Gordana Siljanovska e VMRO kryeson bindshëm
Qytetarët e Maqedonisë së Veriut votuan të mërkurën (24 prill) për të zgjedhur presidentin e vendit. Sipas të dhënave të publikuara deri më tani nga Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë ...
Maqedonia e Veriut zgjedh presidentin/ Ali Ahmeti: Referendum, qytetarët përcaktojnë nëse janë për Evropën dhe të ardhmen
Referendum e ka cilësuar kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti procesin zgjedhor të kësaj të mërkurë për presidentin e ri në Maqedoninë e Veriut, ku sipas tij, qytetarët d...
Mblidhet Kuvendi i Maqedonisë së Veriut, debat i ashpër mbi propozimin francez
Pas dy seancave njëra pas tjetrës në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ka nisur debati mbi të ashtuquajturin “propozim francez”, që ka si synim zgjidhjen e ngërçit me Bullgarinë.  Sot në foltore do...
Von der Leyen mbërrin në Shkup, jep mesazhin: ‘U takon atyre të bëjnë hapin vendimtar!’
Presidentja e Komisionit evropian, Ursula Von der Leyen ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut në kuadër të diskutimit të propozimit francez.Ajo është pritur në aeroportin e Shkupit nga ministri i Pu...
Maqedoni e Veriut/ Paralajmërohen skenarë ferri sot në mbrëmje
Vijojnë protesta e partisë opozitare VMRO-DPMNE kundër qeverisë në Maqedoni të Veriut për të mos pranuar propozimin francez për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Bullgarinë. Manifes...
Opozita bullgare i hap rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Varhelyi: Vendim historik!
Opozita në Bullgari i ka hapur rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi kreu i saj ka njoftuar se do të votojë pro, duke vënë në dispozicion 59 votat e tij. Lajmi...
Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia vendosin sot: Të bojkotojnë apo jo Samitin e BE?!
Në pritjen e JO-së së mundshme të Bullgarisë për hapjen e negociatave, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia po mendojnë të refuzojnë pjesëmarrjen në Samitin e Bashkimit Europian që mbahet më 2...
Dimitar Kovaçevski merr mandatin si kryeministër për qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut
Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka mandatuar kryetarin e Lidhjes Social Demokrate (LSDM), Dimitar Kovaçevski për postin e kryeministrit, raporton Radio Evropa e Lirë- REL. ...