Etiketa: is_tag

Kryetari i PPE, Weber: Bota ndryshon nëse Trump rizgjidhet, Shqipëria na duhet në BE.
Kryetari i Partive Popullore Europiane, Manfred Weber, tha se Bashkimi Europian duhet të bëjë çmos për të anëtarësuar sa më shpejt vendet e Ballkanit Perëndimor në union, për shkak se e ardhmja du...
PD nuk është ftuar në PPE, ja si qëndron e vërteta për foton duke votuar.
Asnjë delegat nga Partia Demokratike e Shqipërisë nuk është ftuar të marrë pjesë në Kongresin e Partisë Popullore Europiane që do të mbahet sot në Roterdam. PD-ja e Shqipërisë është e vetmja parti...
PPE i heq PD-së të drejtën e votës në Kongresin për presidentin e ri!
Rizgjedhja e Sali Berishës në krye të PD i ka dhënë pasojat e para. Duke mos pasur një vendim nga Gjykata e Apelit, Partia Popullore Europiane ka vendosur që të mos ftojë asnjë delegat nga Partia ...
As David McAllister i PPE, që erdhi në Tiranë, nuk kontaktoi me Berishën.
Eurodeputeti David McAllister, njekohesisht Zv. president i Grupit Parlamentar të PP,  i pyetur nëse do të bashkëpunojë me Partinë Demokratike tani që drejtohet nga Sali Berisha, i shpallur ‘n...
Deputeti i CDU Krichbaum: Nëse Berisha vjen në PD, kërkojmë pezullimin e anëtarësimit në PPE
Deputeti kristiandemokrat në Parlamentin Gjerman, Gunther Krichbaum, folës i grupit parlamentar CDU/CSU për çështje të Bashkimit Evropian, në një intervistë për DË ka shprehjur keqardhjen për zhvi...
PPE: ‘Familja evropiane të mos rrezojë shpresat e dy vendeve’, Shqipëri e Maqedoni e Veriut
Partitë Popullore Europiane dërguan një mesazh të fuqishëm pro çeljes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian. PPE i kërkon Komisionit Europian dhe gjithë fa...
Zgjedhjet evropiane, PPE ngrin Salvinin: “Nuk do të bëjmë aleancë kurrë me sovranistët”. Tjetër fatkeqësi në Bruksel
( Foto: MANFRED wEBER/ Në zgjedhjet evropiane "jo fitorja" e PPE-së, në vështirësi në të gjitha kombet, mund të përkthehet në një "qofte" popullore-socialiste-liberale në Parlamentin Evropian t...
Orban shikon për tek aleanca me Salvinin pas pezullimit nga PPE
  Pas pezullimit të partisë së tij Fidesz nga grupi i Partisë Popullore Evropiane, kryeministri hungarez Viktor Orban ka vendosur vëmendjen e tij mbi  një aleancë me populistin ministrin i...
Orban e kthen Hungarinë në qendër të fraksionit të Partive Popullore Evropiane
Kryeministri i Hungarisë do të presë udhëheqësin e fraksionit kryesor të qendrës së djathtë në Parlamentin Evropian për të diskutuar mundësinë e largimit të partisë hungareze ne pushtet nga grupi....
Në Bruksel ka nisur presingu për të dëbuar partinë e Orban-it nga PPE
-Me iniciativën e vendeve nordike, ka filluar presioni për të kërkuar dëbimin e partisë Fidesz. Oferta e Melonit- Nga: Andrea Indini / Përplasja në Bruksel, tani konsumohet mbi të drejtën e ...