Etiketa: is_tag

Mariano Rajoy loargohet si kryeministër i Spanjës.
-Parlamenti rrëzoi qeverinë me votën e mosbesimit për skandalet me korrupsionin. Mariano Rajoy, i vlerësuar si politikan që iu ka mbijetuar politikave të Spanjës, u largua si kryeministër pas v...
Italia mund të shkojë në zgjedhje të reja në Qershor.
( Carlo Cottarelli (majtas) dhe  Sergio Mattarella po përgatiten për bisedime sot, e Merkure, pasdite)/ Kryeministri i caktuar i Italisë, Carlo Cottarelli do të takojë presidentin e vendit, mes...
Majtistë dhe djathtistë në Itali, bëhen gati për qeverinë që do të kundërshtojë BE-në
Dy partitë populiste në Itali do të përpiqen të arrijnë një marrëveshje për formimin e qeverisë pas në draftin që kanë zbuluar mediat, shfaqen planet për të kundërshtuar rregullat e BE mbi emigrac...
Pesë Yjet dhe Liga afrohen për formimin e qeverisë së Italisë. Kryeministri do të jetë ‘populist’
Kryeministri pritet të zgjidhet nga njëra prej dy partive populiste pas bisedimeve pozitive- Lëvizja Pesë Yjet (M5S) dhe Liga, kanë pak nga pak janë afruar drejt formimit të një qeverie që do t...
Protestë qytetare para Qeverisë, “Më arrestoni edhe mua!”.
Siç u premtua para dy ditësh nga Shoqëria Civile “Thurje”, protestat anti- qeveritare të qytetarëve do të vazhdojnë para kryeministrisë, pavarësisht nga datat e ngrira të ‘të martës’ së Bashës. ...
Minatorët protestojnë para selisë së qeverisë, përplasen me policinë. “U mbush kupa! Duam kryeministrin këtu…”
Situata është tensionuar vetëm pak minuta pasi ka nisur protesta e minatroëve para selsië së kryeministrisë në Tiranë. Minatorët kanë bërë thirrjen: "U mbush kupa, mjaft! Qeveri dil nga bunkeri...
FMN i kërkon qeverisë: ‘Pezulloni koncesionet. Ndal propozimeve nga privatët’.
Fondi Monetar Ndërkombëtar i kërkon Qeverisë të ndalojë përkohësisht dhënien e koncesioneve nga programi 1 miliardë euro. Kërkesa e fortë vjen nga shefi i Zyrës së FMN në Tiranë, Jens Reinke në nj...
Zgjedhjet në Itali/ Pokeri: A mund të ketë një qeveri mes ‘5 Yjet’ dhe ‘Lega’?
(FOTO: Shefi i Lega-s,  Matteo Salvini dhe lideri i 'Pesw Yje'  Luigi Di Maio- të dy duan të qeverisin Italinë)/  Liderët e dy partive anti-establishment, secila prej tyre thonë se kanë të drej...
Trump: ‘Ju po flinit kur u zhbllokua qeveria amerikane’. 73 Demokratë bashkohen me Republikanët.
‘Ju po flinit kur u zhbllokua qeveria amerikane’- ka shkruar presidenti Trump Dhoma e Përfaqësuesve i dha fund bllokimit të qeverisë amerikane duke votuar 240 me 186 pë të aprovuar ligjin e bux...
Koalicioni majtas- djathtës po ngjiz qeverinë gjermane pas katër muaj bllokim; por akoma ka frikë….
(Partia e kancelares Merkel (CDU) pësoi humbje të rëndë shtatorin e kaluar)/ Konservatorët e Angela Merkel (CDU/CSU) përfundimisht kanë sheshuar marrëveshjen për koalicionin me Social Demokratë...