Etiketa: reforma-zgjedhore

Dështon konsensusi për Reformën Zgjedhore, opozita largohet nga komisioni parlamentar.
Edhe  sot nuk eshte arritur konsensus nga palët politike pas mbledhjes së Komisionit të Ligjeve, ku në fund opozita parlamentare vendosi që të largohet. Një orë pas mbledhjes u kërkua nga dep...
Reforma Zgjedhore/ Ilir Meta e thotë hapur: ‘Mbështes PD dhe LSI’.
Komisioni i Ligjeve i Kuvendit të Shqipërisë, ka miratuar në parim ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja propozoi që dy nismat e deputetëve Murrizi dhe Gjoni...
Kodi Zgjedhor/ Yuri Kim shprehet ‘e kënaqur’ që opozita mori përgjegjësi.
Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim gjatë vizitës në Himarë ka komentuar në lidhje me propozimet e PD-LSI për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Ajo u shpreh e kënaqur që opozita mori përgjegjësitë dh...
Reforma Zgjedhore/ Yuri Kim mesazh Ramës dhe Bashës: Ndryshimet të bëhen me mirëbesim, ju jeni pala përgjegjëse
Zonja Yuri Kim, ambasadore e Shteteve te BAshkuara ne Tirane, u ka bere apel  edhe një herë kryetarëve të  dy partive më të mëdha në vend që tu përmbahen angazhimeve të marrëveshjes së 5 qershorit...
Listat e Hapura dhe koalicionet parazgjedhore kalojnë në Kuvend më 1 tetor
Edhe nese opozita nuk do te sjelle draftet e veta mbi Reformen Zgjedhore, Kuvendi do te respektoje afatet ksuhetuese mbi procesin e Reformes. Nën drejtimin e Kryetarit të Kuvendit,  Gramoz Ruçi, ...
Këshilli Politik/ Nuk ka dakortësi mes palëve. Gjiknuri: Në 30 shtator gjithçka mbaron.
Zhvillime nga Këshilli Politik, ndërsa Rudina Hajdari ka dalë më herët nga mbledhja. Burime për Top Channel bëjnë me dije se palët nuk kanë gjetur dakortësinë mbi qëndrimet politike për sa ...
Rinis punën Këshilli Politik, opozita jashtëprlamentare vjen në tryezë
Ka nisur tryeza e Këshillit Politik per Reformen Zgjedhore Palët janë ulur përballë njëra tjetrës për t’i dhënë zgjidhje dy çështjeve të nxehta, që janë hapja e listave dhe formula e koalic...
Cilët janë 3 deputetët e grupit të punës për Kodin e ri Zgjedhor?!
Në mbledhjen e sotme në Komisionin e Ligjeve pritet të miratohen emrat e deputetëve që do të përbëjnë grupin e punës për Ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Sipas projektvendimit që u miratua, ky gru...
Ndryshimet Kushtetuese/ Pasnesër votimi në Kuvend, opozita kërkon ‘Venecie’
Që prej orës 11 të paradites eshte zhvilluar  mbledhja e radhës e Këshillit Politik me në fokus listat e hapura dhe koalicionet.  Gazetari i Top Channel Muhamed Veliu ka mësuar se në mbledhje...
Kuvendi/ Miratohet Marrëveshja e 5 qershorit mbi Reformën Zgjedhore, BE-së i hapet rruga për të mos thënë ‘Jo’/
Kuvendi ka miratuar marrëveshjen e 5 qershorit të pajtuar mes palëve në Këshillin Politik, marrëveshja u miratua me 97 vota pro. Miratimi i kësaj marreveshjeje ishte vene si kusht nga organizma...
Faqja 1 prej 512345