Etiketa: is_tag

Vajza e ish-presidentit dënohet me pesë vjet burgim
Gjykata rumune e Apelit dënoi të martën vajzën e ish-presidentit Traian Basescu, Ioana Basescu, me pesë vjet burg për përfshirjen e saj në pastrim parash për fushatën zgjedhore të babait të saj. ...
Rumania ndalon eksportet e drithërave, frikë për furnizimin me ushqim.
  Nga: Irina Vilcu, Anatoly Medetsky dhe Megan Durisin Rumania u bë vendi i parë që ndërpreu eksportet e grurit gjatë pandemisë koronavirus, një veprim dramatik që mund të sillte shqetë...
Rumani/ Ministri i Shëndetësisë dorëhiqet ndërsa virusi përhapet te mjekët.
Andra Timu dhe Irina Vilcu   Ministri i shëndetësisë i Rumanisë dha dorëheqjen ndërsa vendi lufton të kontrollojë përhapjen e koronavirusit me qindra mjekë dhe infermierë që testohen po...
Ligjvënësit Rumunë mbështesin kryeministrin Orban në votëbesim
 Nga: Radu-Sorin Marinas  BUKURESHT (Reuters) - Kryeministri centrist i Rumanisë, Ludoviç Orban fitoi një votim parlamentar të besimit me një diferencë të madhe siç pritej të Shtunën, me të gji...
Rumania thotë pse i bllokoi pajisjet ushtarake ruse për Serbinë
BUKURESHT, Rumani (AP) - Rumania ka bllokuar një dërgesë ushtarake ruse me tanke të luftës dhe automjeteve të blinduara për në Serbi për shkak të sanksioneve ndërkombëtare që janë në vazhdim kundë...
Breshër i jashtëzakonshëm në Rumani/ Thyhen xhama makinash dhe rrënohen çati/ VIDEO
Një breshër i pazakontë ka rënë gjatë pasditës së djeshme në Rumani, dhe për pasojë ka shkaktuar dëme të mëdha materiale. Banorët shprehen se situata ishte dramatike, ndërsa stuhia u shoqërua m...
Izraeli, Rumania ndjek Trumpin: ambasada në Jerusalem
Kryeministrja Viorica Dancila, në konferencën American Israel Public Affairs Committee (Aipac) në Uashington, ka njoftuar zhvendosjen Rumania do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Shtetit të...
Vdes inxhinieri rumun i cili shpëtoi kishat gjatë epokës komuniste
  Bukuresht (AFP) - Inxhinieri Eugeniu Iordachesku, i cili krijoi një metodë të zgjuar për të shpëtuar kishat rumune të kërcënuara me shkatërrim gjatë epokës komuniste, vdiq në moshën 89-v...
Rumania nuk pranon të marrë presidencën e BE.
Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis, tha se vendi i tij nuk është i gatshëm të marrë presidencën e radhës të Bashkimit Evropian në muajin janar dhe i bëri thirrje kryeministres të japë dorëheqje...
Rumania voton kundër martesave gay (dhe e majta qeverisëse është në favor).
"Kushtetuta e bën të qartë se martesa është midis burrit dhe gruas" Nga: Manuela Gatti  Treccani e bën një çështje gjuhësore. Sot dhe nesër, shpjegon Enciklopedia, Rumania voton për përkufiz...