BUKURESHT, Rumani (AP) – Rumania ka bllokuar një dërgesë ushtarake ruse me tanke të luftës dhe automjeteve të blinduara për në Serbi për shkak të sanksioneve ndërkombëtare që janë në vazhdim kundër Rusisë lidhur me veprimet e saj në Ukrainë.

Ministria e Jashtme Rumune tha në një deklaratë të premten se nuk mund të lëshonte një leje tranziti për dërgesën për shkak të embargos së Bashkimit Evropian të paraqitur në vitin 2014. Deklarata nuk dha më shumë detaje.

Zyrtarët serbë u ankuan më parë këtë muaj se Rumania anëtare e NATO-s kishte ndaluar shpërndarjen e 60 tankeve të përdorura nga Rusia dhe automjete të blinduara që do të dërgoheshin nga Rusia nëpërmjet lumit Danub në Serbi.

Raportet e mediave thonë se Rusia dergoi 10 makina të blinduara në Serbi këtë javë me aeroplanët e saj të transportit ajror.

Rusia po ndihmon aleatin e saj që Serbia të forcojë ushtrinë e saj, duke rritur shqetësimet në rajonin e Ballkanit. Në vitet 1990 gjatë shpërbërjes së përgjakshme të ish-Jugosllavisë, Serbia ishte në luftë me fqinjët Kroacinë, Bosnjën dhe Kosovën.

Serbia ka marrë tashmë gjashtë avionë luftarakë MiG-29 nga Rusia. Serbia, e cila pretendon neutralitetin ushtarak, po negocion blerje shtesë të armëve nga Rusia, duke përfshirë helikopterë te sulmit dhe transportit dhe sisteme te mbrojtjes ajrore.

Serbia zyrtarisht dëshiron të bashkohet me BE, por nën presionin politik dhe propagandues nga Moska, Beogradi ka hyrë në mënyrë të qëndrueshme drejt Kremlinit dhe qëllimi i saj është të mbaje vendet e rajonit jashtë NATO-s.

VERITAS.COM.AL/