Etiketa: is_tag

OJQ-ja e financuar nga Soros ndërmerr veprime ligjore për bllokimin e familjes tradicionale; referendum mbi martesën
(Foto nga Guilemetter Villemin/AFP)/ Nga Jack Montgomery/ Breitbart News Amnesty International po merr masa ligjore për të kërkuar të bllokojë një referendum mbi "familjen tradicionale" mbi fakt...
Tensioni i lartë në Rumani: në shesh kundër qeverisë
Qeveria rumune ka tërhequr një dekret që dekriminalizon korrupsionin pas protestave. Por nuk ishte e mjaftueshme terheqja për të ndaluar revoltën Franco Grilli Rreth 300 mijë njerëz dolën në...
Qeveria “demokratike” rumune masakron demonstruesit: 440 të plagosur
Rreth 50 mijë protestuan për dëbimin e gjyqtarit te antikorrupsionit Luciano Gulli  Kur i kane numëruar (ne rritje, sigurisht), të njëjtët drejtues të shërbimeve rumune të sigurimit të brend...
Rumania dënon me burgim ish- ministren e ‘arratisur’ në Kosta Rika.
Një gjykatë Rumune, ditën e Martë, ka dënuar në mungesë një ish ministër e cila u largua ilegalisht nga vendi duke kërkuar azil në Kosta Rika. Dënimi 6 vjet në burg është bazuar mbi akuza për korr...
Kryetar i Parlamentit rumun dhe lider i Partisë në pushtet- nën hetim për formimin e grupeve kriminale.
Liviu Dragnea po hetohet për formimin e grupeve të organizuara kriminale dhe vjedhjen e fondeve të BE. Nga: GINGER HERVEY / Prokurorët rumun, ditën e  martë, kanë ngrirë të gjitha asetet e L...
Rumani: Kryeministrin Sorin Grindeanu e rrëzon Partia e tij me mocion mosbesimi në Parlament.
Kryeministri rumun, Sorin Grindeanu është rrëzuar nga pushteti nga vet partia e tij “PSD”, përmes një mocioni mosbesimi në Parlament. Socialdemokratët e akuzojnë Grindeanun se nuk ka arritur të...
Hungaria bashkohet me Poloninë për të luftuar Brukselin
Një përpjekje pa precedent nga një trupë e pazgjedhur e Bashkimit Europian për të ndryshuar politikën kombëtare në Poloni, të supozuar si një hap në “shtetin e të drejtës”, do të dështojë, përderi...
Shtypi i huaj e krahason protestën e Tiranës me protestën në Rumani.
Mediat ndërkombëtare kanë shkruar për protestën madhështore që po zhvillohen në Shqipëri. Një prej tyre, Notizie Geopolitiche shkruan se shqiptarët janë duke protestuar kundër qeverisë dhe protesta...
Dhjetëra mijëra protestues rumun kthehen në rrugë.
(FOTO: Protestues në rrugët e qyteteve të Rumanisë)/ Dhjetëra mijëra rumunë po përballojnë të ftohtët dhe u kthyen në rrugë për të protestuar. Ata i bënë thirrje qeverisë për dorëheqje të Dielë...
MODELI ËSHTË RUMANIA
  Frrok Çupi/ Përafërsitë tona me Rumaninë: Jo vetëm disa fjalë të përbashkëta që vijnë nga latinishtja; “flutur” themi ne, “flutur” thonë rumunët... Jo vetëm klubet patriotike të shqipt...