Etiketa: is_tag

Vulin sulmoi Ramën për të “joshur” grekët/ Ministria e jashtme thërret për sqarim ambasadorin serb
SHQIPËRI- Ambasadori serb thirret nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë për të dhënë sqarime për deklaratat e zv. Kryeministrit, Aleksandër Vulin, i cili tha të hënën se “vetëm b...
Marrëdhëniet diplomatike me Iranin, Britania: ‘Ne mbështesim Shqipërinë!’
Pas SHBA-së, edhe Britania e Madhe ka reaguar për sulmin kibernetik në Shqipëri për të cilën qeveria jonë akuzon Iranin. Britania dënon Iranin si përgjegjës për sulmet dhe Sekretari i Jashtëm J...
351 shtetas ukrainas janë strehuar në Shqipëri me mbrojtje të përkohshme.
 “351 shtetas nga Ukraina ndodhen tashmë në vendin tonë që pas nisjes së luftës”.  Është kjo shifra e konfirmuar nga ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, i cili zhvilloi një takim me ambasad...
Austri, thirrje BE-së: Jepni sinjal të qartë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për integrimin
Ministrja e Austrisë për Evropën, Karoline Edtstadler i ka bërë apel Bashkimit Evropian dhe veçanërisht Francës, e cila merr presidencën e BE-së në 1 janar, që të kthejë sytë nga Ballkani Perëndim...
Rama: Ligji i luftës me Greqinë është një paradoks i vërtetë!
  I pyetur nga gazetarja Greke për Ligjin e Luftës dhe Çështjen e Përcaktimit të Kufijve detarë me Greqinë Kryeministri Edi Rama, u shpreh se këto nuk duhen ngatërruar me njëra tjetrën duke ga...
Ministri grek Dendias, takim me ministrin shqiptar Cakaj
Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti në një takim zyrtar në Tiranë, Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias. Në një reagim në Facebook, lidhur me takimi...
PAPA FRANÇESKU LUTET PËR SHQIPTARËT
Papa Françesku ka deklaruar se po lutet për Shqipërinë dhe shqiptarët, një popull që ka vuajtur shumë këto ditë si pasojë e tërmetit të fuqishëm të së martës. “Dua t’i dërgoj përshëndetjet e mi...
Detaje nga inaugurimi i “Air Albania Stadium”, ndeshja mes Shqipërisë dhe Francës.
Sot në mbrëmje do të inaugurohet stadiumi më i ri në Shqipëri, “Air Albania Stadium”, me përballjen e Kombëtares shqiptare me kampionët e botës, Francën. Top Channel ka mësuar disa detaje nga cere...
Kancelarja Merkel mbështet hapjen e negociatave të BE me Shqipërinë
Kancelarja jermane Angela Merkel mbështet mundësinë e çeljes së negociatave në muajin tetor për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në konferencën për mediat pas përfundimit të samitit të Pozna...
Pew Research: 1milionë e 150 mijë shqiptarë, ose 40 % e popullsisë jetojnë jashtë vendit në 2017.
Në vitin 2017 ishin 1,150,000 njerëz të lindur në Shqipëri, që po jetonin në shtete të tjera. Të dhënat janë publikuar nga Pew Research Center, i cili ka përditësuar informacionin e vitit 2017, ba...