Etiketa: is_tag

Shqipëria nuk njeh referendumin e rremë të Putinit për aneksimin e tokave të Ukrainës.
Shqipëria ka dënuar referendumet e mbajtura për 4 rajonet e Ukrainës, Donesk, Luhanks, Zhaprozhzhia dhe Kherson. Ministria e Jashtme e vendit tonë thekson se nuk do të njohë rezultatet e përcaktua...
Rusia do të aneksojë zyrtarisht katër zona të tjera të Ukrainës
Vladimir Putin  do të mbajë një ceremoni nënshkrimi të premten duke aneksuar zyrtarisht katër zona të tjera të Ukrainës pas të ashtuquajturave referendume të dënuara nga Ukraina dhe Perëndimi, si ...
Meloni i Italisë premton ‘mbështetje besnike’ për Ukrainën
Liderja e re e krahut të djathtë të Italisë, Giorgia Meloni, ka premtuar mbështetjen e saj për Ukrainën në një mesazh drejtuar Presidentit Volodymyr Zelensky. "Ju e dini se mund të mbështeteni ...
Putin përballë gjithë botës, bën gati aneksimin e territoreve ukrainase.
 Inteligjenca britanike deklaroi të martën se presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin mund të shpallë aneksimin e territoreve të pushtuara ukrainase më 30 shtator.  Kjo, gjatë një fja...
Sot dita e fundit e referendumit në Donbask. Rusia: ‘Voto ‘po’, ose humb punën’.
Më shumë po flitet tani për votimin në referendumet e diskredituara në rajonet e pushtuara të Ukrainës. Një banor në qytetin e pushtuar të Enerhodar, në rajonin Zaporizhzhia, tha se zyrtarët zgje...
Vuçiç thotë se po i afrohemi konfliktit botëror si në Luftën e Dytë; kemi ‘vendime të vështira për të ardhmen’.
Presidenti Aleksandër Vuçiç paralajmëroi se do të marrë vendime të vështira në shtatë ose dhjetë ditët e ardhshme që do kenë të bëjnë me të ardhmen e Serbisë. Deklarata e tij, e...
Duma Ruse shpall ligj të ri për dezertorët e mobilizimit për luftë.
Menjëherë pas shpalljes së mobilizimit të pjesshëm të ushtrisë ruse nga presidenti Vladimir Putin, parlamenti i vendit nisi me miratimin e disa nismave ligjore. Kështu, Duma mirat...
Mijëra rusë fillojnë të braktisin Rusinë pas thirrjes së Putinit për mobilizim për luftë
Menjëherë pas vendimit të presidentit rus Vladimir Putin për të shpallur mobilizim e pjesshëm për t’u përballur me humbjet që po pëson në Ukrainë, mijëra rusë që nuk dëshirojnë të vdesin për K...
Aviatori Listopad, i dekoruar nga Zelensky me medalje nderi, humb jetën në fushëbetejë.
Humb jetën në fushëbetejë Anton Listopad, një ushtarak ukrainas i konsideruar një prej pilotëve më të mirë të vendit, i cili u nderua nga Presidenti Vlodimyr Zelensky me medalje nderi për trimëri....
Mbërrijnë në Durrës 6 mijë tonë grurë nga Ukraina
 Porti i Durrësit ka mirëpritur në orët e para të 10 gushtit, anijen turke “Jaohar Ranim” e cila ishte ngarkuar me 6 mijë tonë grurë nga Ukraina. Lajmi u bë i ditur nga Autoriteti Portu...