Etiketa: ukraine

Kievi: 165 fëmijë të vrarë që nga fillimi i luftës, 266 të plagosur
165 fëmijë kanë vdekur dhe 266 janë plagosur pas pushtimit rus. Kjo u bë e ditur nga Prokuroria e Përgjithshme e Ukrainës, duke specifikuar se "numri më i madh i viktimave është i përqendruar në q...
Vrasjet masive në Bucha, Danimarka dëbon 15 diplomatë rusë
  Danimarka ka vendosur të dëbojë 15 diplomatë rusë pas raportimeve për gjetjen e varreve masive dhe vrasjeve të civilëve në qytetin ukrainas Bucha, tha të martën ministri i Jashtëm danez Jepp...
Zelensky paralajmëron zyrtarët rusë: ‘Fundi i jetës tuaj do të jetë pas hekurave!’.
Fjalimin e natës së vonë ai e ka kthyer në të përditshëm tashmë, duke iu adresuar jo vetëm kombit të tij por gjithë botës dhe këtë herë, me tone shumë të ashpra, Volodymyr Zelensky k...
Masakra në Bucha, Zelensky viziton qytetin: Ky është gjenocid
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi qytetin e Bucha, 37 kilometra larg kryeqytetit. Zelensky shkoi në spitalin e qytetit, ndërsa pa rrugën ku u shkatërruan makinat e blinduara ruse dhe ...
Rusia po tërheq trupa ushtarake nga Ukraina!/ Konfirmon Inteligjenca e SHBA
 Inteligjenca amerikane pohon se po vihet re një ndryshim i madh strategjie nga ana e Moskës, e cila sipas saj, ka filluar të tërheqë një pjesë të trupave nga zonat...
Biden telefonatë me liderët evropianë
 Presidenti amerikan, Joe Biden po zhvillon një telefonatë me liderët e Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Britanisë së Madhe për të diskutuar mbi zhvillimet e fundit në Ukrainë. ...
Ukraina publikon emrat e më shumë se 600 spiunëve të dyshuar rusë
- Lista përfshin emrat, numrat e telefonit, numrat e pasaportave dhe, në disa raste, detaje financiare të spiunëve të dyshuar rusë.- Ministria e Inteligjencës e Mbrojtjes e Ukrainës publikoi një ...
Lufta e Ukrainës/ Përfundojnë negociatat në Stamboll! Moska pranon Kievin në BE dhe heq dorë nga ‘denazifikimi’!
Dita 34-të e luftës..., nisën negociatat për paqe në Stamboll mes Kievit dhe Moskës, të cilat do të vazhdojnë edhe nesër. Në bisedime ishte i pranishëm edhe presidenti turk Erdogan dhe oligarku ru...
Rusia dhe Ukraina do të fillojnë raundin tjetër të negociatave në Turqi
Rusia dhe Ukraina do të fillojnë raundin tjetër të negociatave të drejtpërdrejta në Turqi në ditët në vijim Zyrtarët ukrainas dhe rusë do të takohen të hënën në kryeqytetin turk të Stambollit për...
Zelenskyy: Perëndimit i duhet më shumë guxim për të ndihmuar Ukrainën
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy akuzoi Perëndimin si 'frikacakë', ndërsa vendi i tij lufton për të penguar trupat pushtuese të Rusisë, duke bërë një lutje të zemëruar që avionët luftarakë ...
Faqja 4 prej 21« E para...23456...1020...E fundit »