Etiketa: is_tag

Moska po përgatit një ofensivë të madhe për fillim të vitit: paralajmëron ministri ukrainas i Mbrojtjes
Presidenti rus Vladimir Putin po përgatit një ofensivë të madhe për fillimin e vitit të ri. Këtë lajm e ka bërë zyrtar Ministri Ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, duke supozuar se do të fillo...
SHBA ka gati sistemin Patriot për Ukrainën. Rusia kërcënon me ‘pasoja të paparashikueshme’.
Ambasada ruse në SHBA ka reaguar rreth lajmeve të qarkulluara në media për dërgimin në Ukrainë të sistemit mbrojtës Patriot, që do të rriste ndjeshëm kapacitetet mbrojtëse të Kievit. "Nëse info...
Biden: Raketat në Poloni nuk ka gjasa të jenë lëshuar nga Rusia
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë se trajektorja e raketës sugjeron se ajo nuk është lëshuar nga forcat ruse që bëjnë luftë në Ukrainë, por do të presë rezultatet...
Sulmi me raketa erdhi nga Ukraina, por ishte i paqëllimshëm!, thotë presidenti i Polonisë.
Një fatkeqësi më tepër sesa sulm i qëllimshëm; kështu e përshkroi presidenti polak Andrzej Duda shpërthimin e së martës në Poloni që i kushtoi jetën dy personave. Duda pohoi se dy pjesët e një ...
Shoigu i Rusisë urdhëron tërheqjen e forcave ruse në perëndim të lumit Dnijepër
 Ministri rus i Mbrojtjes, Sergey Shoigu, ka urdhëruar zyrtarisht tërheqjen e trupave ruse nga perëndimi i lumit Dniepër në rajonin e Khersonit, duke hedhur dyshime kështu mbi një lënie të...
Lufta në Ukrainë: Putin thotë jo më sulme masive, tani për tani!
Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se nuk ka nevojë për sulme më masive në Ukrainë, disa ditë pas bombardimeve më të rënda të vendit që nga fillimi i luftës. Ai tha se shumica e objektivave...
Elon Musk mohon se ka folur me Putinin për luftën në Ukrainë
Nga George Wright BBC Elon Musk ka mohuar raportet se ai ka folur me Vladimir Putin përpara se të postonte një sondazh në Twitter me sugjerimet e tij për t'i dhënë fund pushtimit rus të Ukra...
URGJENT/ Takimi urgjent i G7 për Ukrainën në orën 13:00 BST
Presidenti i SHBA Joe Biden dhe liderët e vendeve të tjera të industrializuara të G7 do të mbajnë një takim urgjent brenda vetëm një ore për të diskutuar situatën në Ukrainë. Udhëheqësve të SHBA-...
Zelensky do të kërkojë takimin urgjent të G7
Presidenti Zelensky ka thënë se G7 do të mbajë një takim urgjent pas sulmeve në të gjithë Ukrainën dhe se ai do të mbajë një fjalim. Duke shkruar në Twitter, ai tha se kishte folur me kancelarin ...
Ukrainë/ Sulmet ishin të pritshme, por kjo është një shock!
Paul Adams/ BBC Raportim nga Kievi Tre orët e fundit kanë parë valë pas vale shpërthimesh, jo vetëm këtu në Kiev, por në të gjithë këtë vend të gjerë, nga Lviv në perëndim në Kharkiv në lind...