Etiketa: is_tag

Ukrainë/ Sulmet ishin të pritshme, por kjo është një shock!
Paul Adams/ BBC Raportim nga Kievi Tre orët e fundit kanë parë valë pas vale shpërthimesh, jo vetëm këtu në Kiev, por në të gjithë këtë vend të gjerë, nga Lviv në perëndim në Kharkiv në lind...
Raketa ruse po hidhen mbi Kiev me dronë iranianë, thotë Zelensky
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, duke dënuar fuqimisht sulmet e radhës ruse në disa rajone të Ukrainës, ku goditja më e madhe u dha në Kiev, ka pretenduar se raketat ruse janë hedhur nëp...
Putini hakmerret për urën në Krime, luftë në të gjithë Ukrainën! Viktima në Kiev! Evakuohet ambasada amerikane.
Një numër njerëzish u vranë dhe u plagosën në sulmet në Kiev këtë mëngjes, thonë shërbimet e urgjencës ukrainase. Gazetari i njohur Andriy Tsapliyenko thotë se një nga raketat shpërtheu në rrugën ...
Ukraina në NATO, 9 vende anëtare mbështesin zyrtarisht anëtarësimin
Përfaqësuesit e 9 vendeve anëtare të NATO-s kanë shpërndarë sot një komunikatë të përbashkët ku mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në atë organizatë. Vendet në fjalë janë të gjitha të ish-bllo...
Shqipëria nuk njeh referendumin e rremë të Putinit për aneksimin e tokave të Ukrainës.
Shqipëria ka dënuar referendumet e mbajtura për 4 rajonet e Ukrainës, Donesk, Luhanks, Zhaprozhzhia dhe Kherson. Ministria e Jashtme e vendit tonë thekson se nuk do të njohë rezultatet e përcaktua...
Rusia do të aneksojë zyrtarisht katër zona të tjera të Ukrainës
Vladimir Putin  do të mbajë një ceremoni nënshkrimi të premten duke aneksuar zyrtarisht katër zona të tjera të Ukrainës pas të ashtuquajturave referendume të dënuara nga Ukraina dhe Perëndimi, si ...
Meloni i Italisë premton ‘mbështetje besnike’ për Ukrainën
Liderja e re e krahut të djathtë të Italisë, Giorgia Meloni, ka premtuar mbështetjen e saj për Ukrainën në një mesazh drejtuar Presidentit Volodymyr Zelensky. "Ju e dini se mund të mbështeteni ...
Putin përballë gjithë botës, bën gati aneksimin e territoreve ukrainase.
 Inteligjenca britanike deklaroi të martën se presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin mund të shpallë aneksimin e territoreve të pushtuara ukrainase më 30 shtator.  Kjo, gjatë një fja...
Sot dita e fundit e referendumit në Donbask. Rusia: ‘Voto ‘po’, ose humb punën’.
Më shumë po flitet tani për votimin në referendumet e diskredituara në rajonet e pushtuara të Ukrainës. Një banor në qytetin e pushtuar të Enerhodar, në rajonin Zaporizhzhia, tha se zyrtarët zgje...
Vuçiç thotë se po i afrohemi konfliktit botëror si në Luftën e Dytë; kemi ‘vendime të vështira për të ardhmen’.
Presidenti Aleksandër Vuçiç paralajmëroi se do të marrë vendime të vështira në shtatë ose dhjetë ditët e ardhshme që do kenë të bëjnë me të ardhmen e Serbisë. Deklarata e tij, e...