Etiketa: is_tag

Ambasadori i Ukrainës në Shqipëri: 816 ukrainas që kanë kaluar kufirin janë këtu
Volodymyr Shukrov, ambasadori i Ukrainës në vend, ka shprehur mirënjohjen ndaj Shqipërisë. Në një intervistë për “Deutsche Welle”, ai ka folur po ashtu për refugjatët ukrainas që kanë ardhur në...
Rusia arreston 20 gjeneralë. Ministri rus i Mbrojtjes pëson atak në zemër
Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, pas një ataku kardiak, ka përfunduar në terapi intensive. Gjendja e tij është e rëndë, ndërsa mjekët i kanë vendosur një pajisje të posaçme për të stabi...
Ukraina godet me raketa anijen ruse/ Goditje shkatërruese për Rusinë. Odessa tani ka frikë nga hakmarrja.
Një nga anijet luftarake më të rëndësishme të Marinës Ruse ose lundron e braktisur ose në fund të Detit të Zi, një goditje masive për një ushtri që lufton kundër rezistencës ukrainase 50 ditë pas ...
Ukrainë/ Kerët e katër shteteve europiane mbërrijnë në Kiev, takohen me Zelenskyn
Presidentët e Polonisë, Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë, sapo kanë mbërritur në Kiev. Bëhet me dije nga mediat e huaja se kjo vizitë është në kuadër të kanë bisedimeve me homologun e tyre ukra...
Ukrainë/ Mariupol po bie! Kievi: Betejë trup më trup në qytet
Sipas rusëve, më shumë se një mijë marinsë ukrainas janë dorëzuar në Mariupol, qyteti port i cili, me rezistencën e tij, e ka penguar deri tani Moskën të përfundojë një korridor tokësor vendimtar ...
Zelensky: Dhjetëra mijëra të vrarë në Mariupol
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se dhjetëra mijëra civilë janë vrarë nga rusët gjatë sulmit në Mariupol. “Qyteti është shkatërruar, ka dhjetëra mijëra të vdekur, po...
Tirana manifeston për Ukrainën
 Një manifestim në formën e marshimit të heshtur ka marrë jetë prej mesditës në Tiranë, ku pjesëmarrës të shumtë, mes të cilëve edhe aktorë politikë, janë bashkuar. Me në qendër ambasad...
Edhe pse ka luftë në Ukrainë, vëmendja e BE për zgjerim fokusohet mbi Ballkanin
 Pushtimi rus i Ukrainës ka vënë në mënyrë të papritur çështjen e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE) në qendër të vëmendjes. Por, këtë herë, me një ndryshim. Susi Dennison, anëtarj...
Von der Leyen: Kemi ngritur komision të përbashkët hetimor BE-Kiev për masakrën në Ukrainë
Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka deklaruar se Bashkimi Evropian ka ngritur një ekip të përbashkët hetimor me Ukrainën për të mbledhur prova dhe për të hetuar krimet e luf...
Kievi: 165 fëmijë të vrarë që nga fillimi i luftës, 266 të plagosur
165 fëmijë kanë vdekur dhe 266 janë plagosur pas pushtimit rus. Kjo u bë e ditur nga Prokuroria e Përgjithshme e Ukrainës, duke specifikuar se "numri më i madh i viktimave është i përqendruar në q...