Trump i thotë Maria Bartiromo të Fox Business se një debat virtual do të ishte ‘qesharak’.

Presidenti Trump, në intervistën e tij të parë që nga testi pozitiv i koronavirusit, i tha Fox Business ‘Maria Bartiromo të enjten se ai nuk do të marrë pjesë në debatin e ardhshëm. Këtë e deklaroi Trump vetëm disa minuta pasi Komisioni për Debatet Presidenciale (CPD) njoftoi ballafaqimin, i planifikuar për në 15 Tetor se do të bëhet virtual

CPD njoftoi të martën herët se “debati i dytë presidencial do të marrë formën e një takimi në qytet, në të cilin kandidatët do të merrnin pjesë nga vende të veçanta të largëta”. Steve Scully i C-SPAN është ende i vendosur për të moderuar debatin e dytë presidencial nga Miami.

Por, në një intervistë për Fox Business të enjten, presidenti tha se nuk do të merrte pjesë në një debat virtual.

“Komisioni ndryshoi stilin e debatit dhe kjo nuk është e pranueshme për ne”, tha Trump në “Mëngjeset me Marinë”. “Unë e rraha atë në debatin e parë, e rraha lehtë”, tha Trump.

Presidenti shtoi se ai priste ta “rrihte atë [Biden] edhe në debatin e dytë”.

“Unë nuk do të bëj një debat virtual,” vazhdoi Trump. “Unë nuk jam duke humbur kohën time në një debat virtual.”

Presidenti tha se ai nuk do të “ulej në një kompjuter” për të debatuar, duke e quajtur atë “qesharak”.

“Ata po përpiqen të mbrojnë Biden,” tha Trump. “Të gjithë janë” duke u përpjekur.

Pak çaste më vonë, menaxheri i fushatës së Trump, Bill Stepien tha se CPD po nxiton për në mbrojtjen e Biden “duke anuluar në mënyrë të njëanshme një debat personal”, duke e quajtur atë “patetik”.

“Kjo nuk është ajo për të cilën debatet ose si janë bërë,” tha Stepien. “Këtu janë faktet: Presidenti Trump do të ketë postuar teste të shumta negative para debatit, kështu që nuk ka nevojë për këtë deklaratë të njëanshme. Siguria e të gjithë të përfshirëve lehtë mund të arrihet pa anuluar një shans që votuesit të shohin të dy kandidatët të shkojnë kokë për kokë.”

Ai shtoi: “Ne do të kalojmë në këtë justifikim të trishtuar për të shpëtuar Joe Biden dhe për të bërë një tubim në vend.”

Por fushata e Biden me sa duket pranoi që rregullat ndryshojnë të enjten herët.

“Nënpresidenti Biden pret të flasë drejtpërdrejt me popullin Amerikan dhe të krahasojë planin e tij për të bashkuar vendin dhe për të rindërtuar më mirë se me udhëheqjen e dështuar të Donald Trump në koronavirusin që ka hedhur ekonominë e fortë që ai trashëgoi në rënien më të keqe që nga Depresioni i Madh “, tha në një deklaratë zëvendës menaxheri i fushatës së Biden, Kate Bedingfield.

VEERITAS.COM.AL/