Nga Danielle Wallace | Fox News

Presidenti Trump uroi të martën herët Kryeministrin Kanadez Justin Trudeau për fitoren e mandatit të dytë të Trudeau pas zgjedhjeve parlamentare në Kanada.

Trudeau, fushata e të cilit u trondit nga skandalet e fundit, u shfaq për të fituar një mandat të dytë dhe partia e tij Liberale fitoi shumicën e vendeve në Parlamentin me 338 vende, duke i dhënë atij mundësinë më të mirë për të formuar qeverinë e ardhshme.

“Urime per @JustinTrudeau për fitoren e mrekullueshme dhe të vështirë. Kanadaja është shperblyer mirë. Mezi pres që të punoj me ju për përmirësimin e të dy vendeve tona!” Trump ka tweetuar pas mesnatës së te martës.

CBC parashikoi që Liberalët nuk do të fitojnë shumicën e vendeve në Parlament dhe do të duhet të mbështeteshin në një palë tjetër për të aprovuar legjislacionin. Asnjë kryeministër kanadez qe nga 1935 qe ka patur një mandat të parë me shumicë parlamentare nuk ka humbur një ofertë për ri-zgjedhjen.

“Është më mirë sesa e prisja. Ishte e imagjinueshme që Liberalët mund të humbnin”, tha Robert Bothwell, një profesor i historisë kanadeze dhe marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Torontos. “Trudeau do të duhet të komandojë një grup anëtarësh që nuk do të jenë aq mirënjohës sa ishin në 2015. Shumë prej tyre do të thonë:” Shiko kemi fituar, por jo për shkakun tënd. ”

Trudeau kishte përballur një sërë polemikash në javët përpara zgjedhjeve, duke përfshirë një seri fotografish që e portretizonin kryeministrin në fytyrë si zezak dhe lëkurëkuq, për të cilat ai kërkoi falje. 47-vjeçari u dëmtua nga një skandal që shpërtheu në fillim të këtij viti, kur ish-prokurorja e përgjithshme tha se ai i bëri presion asaj për të ndaluar ndjekjen e një kompanie në Quebec. Trudeau ka konfirmuar se ai ishte duke i kërkuar llogari për punët.

Trudeau rivendosi identitetin liberal të vendit në 2015 pas pothuajse 10 viteve të sundimit Konservator dhe është parë si një fener shprese për liberalët në epokën Trump. Udhëheqësi i Partisë Liberale u shfaq në kopertinën e revistës Rolling Stone nën titullin “Pse Ai nuk mund të jetë Presidenti ynë?”

Duke e ndjere se Trudeau ishte në telashe, Barack Obama bëri një mbështetje të paprecedent nga ana e një ish-presidenti Amerikan, duke u bërë thirrje kanadezëve të rizgjedhin Trudeau dhe duke e përshkruar atë si një udhëheqës të palodhur, të efektshëm, i cili përballon çështje të mëdha si ai i ndryshimit te klimës.

“Bota ka nevojë për udhëheqjen e tij progresive tani,” Twittoi Obama.

Kundërshtari i Trudeau, Andrew Scheer, ishte një politikan karriere i përshkruar nga ata të partisë se tij si i sjellshëm, një antidot i mundshëm për ata që u lodhen nga ndezja e Trudeau. Scheer, 40 vjeç, e quajti Trudeau një person fals i cili nuk mund të kujtojë as sa herë ka veshur fytyrën e zezë.

Babai i Trudeau u ngjit në pushtet në 1968 në një valë të “Trudeau-mania”, dhe ndërsa pati frikë në votime kur ai kandidoi për tu rizgjedhur katër vjet më vonë, ai do të drejtonte Kanadanë për gati 16 vjet, duke u bërë një emër historik në historinë e vendit, përgjegjës për hapjen e derës për emigracionin.

Veritas.com.al/