Hunter Walker, korrespondent i Shtepise se Bardhe

 

Presidenti Trump u pyet në lidhje me spekulimet e përhapura rreth shëndetit të liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë për koronavirusin të hënën.

Trump pohoi që ai e dinte “saktësisht” se si ishte Kim, por nuk pranoi ta zbulojë atë informacion.

“Po, unë kam një ide shumë mirë, por nuk mund të flas për këtë tani,” tha Trump kur iu kërkua të jepte një azhurnim mbi gjendjen e Kim.

“Unë thjesht i uroj të jetë mirë.”

Ka pasur raporte të shumta në media javët e fundit që Kim, i cili është 36 vjeç dhe ka qeverisur Korenë e Veriut si “Lider Suprem” që nga viti 2011, është ose i vdekur ose i paaftë pas operacionit në zemër. Thashethemet dhe spekulimet janë nxitur nga fakti se Kim nuk është shfaqur në mediat shtetërore të Koresë së Veriut për dy javë dhe ka munguar në festimet e 15 Prillit ditëlindjes së gjyshit të tij, Kim Il Sung, themeluesit të regjimit shtypës

Në konferencën e tij për shtyp, Trump sugjeroi se gjendja e Kim do të bëhet publike së shpejti.

Presidenti gjithashtu tha se ai nuk mendon se Kim bëri ndonjë deklaratë gjatë fundjavës. Sidoqoftë, qeveria e Koresë së Veriut lëshoi një deklaratë që gjoja erdhi nga Kim, por Trump në dukje nuk ishte në dijeni të asaj komunikate dhe tha se Kim nuk ishte e mundur të kishte bërë ndonjë deklaratë.

Këto komente erdhën pasi një gazetar u përpoq të pyeste Trumpin në lidhje me komentet e senatorit Lindsey Graham,R-S.C.,bërë në një intervistë në Fox News gjatë fundjavës.Trump ndërpreu gazetarin, me sa duket keqkuptoi pyetjen dhe tregoi se nuk do të ishte e mundur që Kim të kishte lëshuar një deklaratë.

“Ai nuk tha asgjë të shtunën e kaluar, askush nuk e di se ku është, kështu që ai padyshim nuk mund ta ketë thënë atë,” tha Trump për Kim, duke shtuar, “Ky është lajmi që Kim Jong Un bëri një deklaratë të Shtunën? Unë nuk mendoj kështu. ”

Sidoqoftë, Koreja e Veriut lëshoi një deklaratë të supozuar nga Kim të hënën. Mediat shtetërore të vendit, një organ propagandistik i regjimit të Kim, publikuan një letër nga Kim duke uruar Presidentin e Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa për festimet e Ditës së Lirisë së vendit. Sipas agjencisë së lajmeve të Koresë së Veriut, letra ishte e datës 27 Prill 2020.

Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment se pse Trump dukej jofamiljar me këtë deklaratë ose çfarë e bëri atë të paepur se Kim nuk mund të lëshonte deklarata.

Ndërsa diskutoi për shëndetin e Kim, Trump propogandoi raportin e tij me udhëheqësin e Koresë së Veriut.

“Kam pasur një marrëdhënie shumë të mirë me Kim Jong Un,” tha Trump. “Nëse unë nuk do të isha president … ju do të ishit në luftë me Korenë e Veriut.”

Veritas.com.al/

_____