Një nga anijet luftarake më të rëndësishme të Marinës Ruse ose lundron e braktisur ose në fund të Detit të Zi, një goditje masive për një ushtri që lufton kundër rezistencës ukrainase 50 ditë pas pushtimit të fqinjit të tij nga Vladimir Putin.Detarët rusë kanë evakuuar kryqëzorin me raketa të drejtuara Moskva, anijen kryesore të flotës së saj në Detin e Zi, pas një zjarri që shpërtheu municione në bord, njoftoi media shtetërore ruse të mërkurën.

Mediat shtetërore TASS dhe RIA, duke cituar Ministrinë Ruse të Mbrojtjes, thanë se Moskva ishte dëmtuar rëndë në incident dhe se shkaku i zjarrit po hetohet. Raportet ruse nuk dhanë informacione për viktima të mundshme.

Por disa orë më parë, një zyrtar ukrainas pretendoi se luftanija ruse ishte goditur nga raketat e lundrimit të lëshuara nga Ukraina.

Për shkak të stuhive të mëdha mbi Detin e Zi që errësojnë imazhet satelitore dhe të dhënat  satelitore, CNN nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë vizualisht se anija është goditur ose statusi i saj aktual, por analistët vunë në dukje se një zjarr në bordin e një anijeje të tillë mund të çojë në diçka katastrofike. shpërthim që mund ta fundoste atë.

Cilado qoftë arsyeja e zjarrit, analistët thonë se ai godet fort në zemër të marinës ruse si dhe në krenarinë kombëtare, e krahasueshme me humbjen e një luftanijeje gjatë Luftës së Dytë Botërore nga Marina e SHBA-së ose një aeroplanmbajtëse sot.

“Vetëm humbja e një nëndetëse me raketa balistike ose Kutznetsov (aeroplanmbajtësja e vetme ruse) do t’i shkaktonte një goditje më serioze moralit rus dhe reputacionit të marinës në publik,” tha Carl Schuster, një kapiten në pension i marinës amerikane dhe ish-drejtor i operacionet në Qendrën e Përbashkët të Inteligjencës të Komandës së Paqësorit të SHBA-së.

Alessio Patalano, profesor i luftës dhe strategjisë në King’s College në Londër, tha se humbja e anijes luftarake do të ishte një “goditje masive” për Rusinë.