Uashington (AFP) – Fjalimi i State of the Union i Presidentit Donald Trump u bë një shfaqje shokuese e ndarjeve Amerikane të martën me Demokratët që protestuan për krenimet e Republikanëve para se liderja e tyre, Nancy Pelosi, të griste kopjen e saj të fjalimit të Trump në televizion live.

Gjesti i kryetares së Dhomës në fund ka mbyllur atmosferën e nxehte në Capitol, ndërsa Trump mbajti një orë e 18 minuta fjalim për një mandat të dytë në detyrë.

Në vend të atij që tradicionalisht ka qenë një moment vjetor për armëpushimin politik, ky ‘State of  Union’ pasqyroi luftën politike që po zhvillohej në vend përpara zgjedhjeve të nëntorit.

Trump ishte akoma në podium, pasi sapo kishte përfunduar finalen fluturuese në fjalimin e tij kur Pelosi, duke qëndruar pak pas tij, ngriti letrat dhe në mënyrë demonstrative i grisi ato.

“Ishte sjellja e duhur për të bërë, duke marrë parasysh alternativat,” i tha ajo një gazetari më pas.

Fjalimi nisi po me aq ashpërsi sa mbaroi, kur Trump injoroi zakonet e kaluara dhe nuk pranoi të shtrëngonte duart me Pelosin, e cila si kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve kishte mbikëqyrur shtytjen për impeachment të Trump për shpërdorim detyre.

Ajo i zgjati dorën dhe Trump u largua duke ja lënë krahun në ajër.

Demokratët iu përgjigjën fjalimit të Trump, ku shpalli një “rikthim amerikan të madh” dhe përshëndeti arritjet e tij, duke refuzuar të ndiqnin Republikanët në ovacionet e përsëritura në këmbë. Kishte booo!, dhe disa Demokratë dolën jashtë.

“Presidenti nuk ka klas,” u tha Demokrati i Dhomës Jim McGvern gazetarëve më pas. “Dua të them, ai duhet t’i shtrëngonte, me respekt, dorën kryetares.”

“Por pasi dëgjuam atë që në thelb ishte një fjalim në fushatë elektorale qe ishte jashtëzakonisht i errët dhe përçarës, unë mendoj se kryetarja bëri gjënë e duhur duke e grisur atë.”

Ajo qe nënvizoi gjithë tensionin ishte fakti që pas muaj hetimesh të impeachmentit në Dhomën e udhëhequr nga Demokratët, Senati me shumicë Republikane, tani është pothuajse i sigurt për të liruar Trumpin nga akuzat të Mërkurën.

Por fjalimi i Trump nuk përmendi asnjëherë fjalën “impeachment”.

– Heroi i krahut të djathtë –

Pjesa më e madhe e fjalimit u mor me shpalljen e politikave të tij të suksesshme ekonomike dhe perspektivën e “Amerika e para”.

“Ne kemi copëtuar mentalitetin e rënies amerikane dhe kemi flakur ridimensionimin e fatit të Amerikës,” tha ai.

Republikani tha që politikat e tij të rregullimit dhe uljes së taksave – të kritikuara nga kundërshtarët s’e dëmtojnë mjedisin dhe favorizojnë të pasurit ndaj të varfërve – ishin përgjegjëse për suksesin ekonomik “të pashembullt”.

Ai renditi paktin e tregtisë USMCA të Amerikës së Veriut, një marrëveshje tregtare me Kinën, shpenzimet masive ushtarake, masat “e pashembullta” për të ndaluar emigracionin e paligjshëm dhe përpjekjet e tij për “t’i dhënë fund luftërave të Amerikës në Lindjen e Mesme” si shembuj të përmbushjes së angazhimeve të tij ndaj votuesve.

Ai ka hedhur bazat e tij konservative të mishit të kuq – debate të ashpra për abortin, lutjen në shkolla dhe te drejtën për të mbajtur armë.

Por të bukurat erdhën menjëherë pas ditëve te Trump, ndërsa një drejtues i një Reality Show  ne TV rrëmbeu vëmendjen e vërtetë.

Në një moment ai ndaloi fjalimin e tij për të lavdëruar Rush Limbaugh, një nga baballarët e peizazhit jashtëzakonisht me ndikim konservator të radios Amerikane, i cili zbuloi këtë javë se ai ka kancer te mushkërive.

Për habinë e audiencës së mbushur, Trump njoftoi se gruaja e tij Melania, e cila ishte në krah te Limbaugh, do t’i jepte yllit ideologjik nderimin me Medaljen e Lirisë – çmimin më të lartë të mundshëm civil.

Më vonë, Trump ka kaluar edhe këtë goditje të teatrikës duke veçuar një grua në audiencë, burri ushtarak i së cilës kishte qenë për muaj me radhë në dislokime të huaja, duke i thënë më pas asaj se ai kishte “një surprizë shumë të veçantë”.

Ishte burri i saj, me uniformë të plotë, duke zbritur shkallët për një ribashkim të përlotur e të befasishëm – përpara një auditori televiziv kombëtar te mbrëmjes.

– Asnjë përmendje e impeachmentit –

Kjo mund të ketë qenë java më e errët e administrimit të Trump, me vetëm gjyqin e tretë për impeachment presidencial në historinë e SH.B.A., i përgatitur për të kulmuar të Mërkurën në Senat.

Por, pasi u sigurua se partia e tij do të votojë me lirim të plotë, Trump ka treguar shenja në rritje të besimit se ai mund të marshojë përpara me një përpjekje për rizgjedhje.

Një Trump luftarak tashmë kishte kaluar pjesën e parë të së martës duke u tallur me fillimin kaotik të Demokratëve në primaret e tyre kryesore, duke thënë se vonesat në numërimin e votave në Iowa dëshmuan paaftësinë e tyre.

Trump mori gjithashtu më shumë lajme të mira të martën me një sondazh të Gallup që tregon vlerësimin e miratimit në nivelin më të lartë të tij ndonjëherë: 49 për qind.

Në State of Union, të ftuarit e tij pasqyruan temat politike që ai shpreson se do të ruajnë bazën e tij besnike, përfshirë një oficer të lartë të patrullave kufitare, një grua, vëllai i së cilës u vra nga një emigrant i paligjshëm në 2018.

Udhëheqësi i opozitës Venezuelane, Juan Guaido, i njohur si presidenti i përkohshëm i vendit nga Shtetet e Bashkuara, ishte gjithashtu mysafir në një shfaqje publike në mbështetje për përpjekjet e tij për të larguar Presidentin Nicolas Maduro.

Veritas.com.al/