Sheshi qendror i San Marko ishte mbyllur ditën e Hënë, pasi niveli i ujit kapi “acqua alta” (ujë lart) në 156cm (5.1ft). Është lartësia e katër më e larta e ujit që ka ndodhur ndonjëherë.

Përtej Venecia, në veri, kishte erë të fuqishme, pemë që bien dhe rrëshqitje dheu.

Italia është goditur nga erëra të frikshme dhe shira që kanë lënë 10 persona të vdekur në perëndim dhe në veri, ndërsa shkollat dhe vendet turistike janë mbyllur në disa rajone përmes frikës së pasigurisë së njerëzve.

( Vijon…)

Italia është goditur nga erëra të forta dhe shi që kanë lënë 10 njerëz të vdekur në perëndim dhe në veri, ndërsa shkollat dhe vendet turistike janë mbyllur në disa rajone mes frikës për sigurinë e njerëzve.

Janë raportuar erëra deri në 180 km / orë dhe dy tornadë kaluan nëpër qendrën e qytetit bregdetar të Terracinës, duke vrarë një person dhe duke lënë të plagosur 10 të tjerë.

Në kanalin e qytetit  të Venecias, niveli i ujit në rritje përmbyti shumë nga sheshet e tij të famshme dhe shëtitoret, me zyrtarë që thoshin se me shume se 75% e qytetit  është permbytur tani.

Sheshi qendror i Shën Markut në Venedik u mbyll të hënën pasdite, pasi niveli i ujit arriti në “acqua alta” 156 cm (5.1ft). Është niveli i katërt më i lartë i regjistruar ndonjëherë.

Përtej Venecias, në veri, ishte një histori e erërave të larta, pemëve të rëna dhe rrëshqitjeve të dheut.

Në rajonin më të gjerë të Venetos, një burrë u vra nga një pemë dhe një zjarrfikës vullnetar vdiq në rajonin veriperëndimor të Alto Adige, i njohur edhe si Tiroli Jugor.

Një grua u vra kur shtëpia e saj u godit nga një rrëshqitje dheu dhe trupi i nje peshkatari u gjet orë pasi ai shkoi për të kontrolluar varkën e tij në një liqen në Trento. Në jug të resortit të plazhit të Riminit, një serfist me balone i moshës 63 vjeç vdiq kur u perplas kundër shkëmbinjve.

Në të gjithë Italinë, gjashtë vetë vdiqën të hënën dhe vdekje te tjera u konfirmuan të martën

Disa nga kushtet më të këqija u raportuan në bregun perëndimor, veçanërisht në Liguria në veriperëndim.

Muret e jashtme në portin afashinant të Rapallos u shkatërruan pasi betoni i saj i përforcuar u shkatërrua duke shkaktuar dëme në disa prej jahteve të çmuara të ankoruara në vendpushimin e saj.

Zjarrfikësit duhej të shkonin në shpëtimin e 19 personave pasi ishin bllokuar në Rapallo

Më në jug, provinca bregdetare e Grossetos tha se kishte pësuar një ngjarje “katastrofike”, ndërsa pemët ranë në kryeqytetin e Romës dhe më në jug në Napoli, ku një student 21 vjeç u vra.

Dy tornadot shkulen kulmet e cative nga ndërtesat në Terracina në jug të Romës, ndërsa banorët vraponin për tu strehuar.

Meteorologët paralajmërojnë se moti i keq do të vazhdojë. Transporti dhe furnizimi me energji elektrike janë ndërprerë gjithashtu.

Veritas.com.al/

 

A man walks through garbage between two yachts after a storm hit the harbour and destroyed a part of the dam during the last night on October 30, 2018

People walk across temporary walk ways in Venice on 29 October 2018

Shopkeeper empties water from his shop in Venice on 29 October 2018

A view of a fallen tree over a car after strong winds hit Terracina, Italy, 29 October 2018

A view of a fallen tree at a street after strong winds hit Naples, southern Italy, 29 October 2018.