Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i kërkoi presidentit rus Vladimir Putin të zhvillojë bisedime me të drejtpërdrejt në fjalimin e tij të natës drejtuar kombit të premten.

“Është koha për tu takuar, koha për të folur,” tha Zelenskyy. “Dua të më dëgjojnë të gjithë, veçanërisht në Moskë.”

Ai tha se bisedimet që janë “të drejta, thelbësore dhe pa vonesa” janë mënyra e vetme për Rusinë për të kufizuar humbjet e saj në luftë. Ukraina pretendon se 14,000 ushtarë rusë kanë vdekur në Ukrainë.

“Ka ardhur koha për të rivendosur integritetin territorial dhe drejtësinë për Ukrainën,” tha ai. Përndryshe, humbjet e Rusisë do të jenë të tilla që do t’ju duhen disa breza për t’u rikuperuar.

Putini ka shtypur zërat kundërshtues në Rusi, duke kriminalizuar çdo lajm për luftën që shkon kundër propagandës zyrtare shtetërore.

Rusia dhe Ukraina kanë mbajtur bisedime paqeje me ndërprerje që nuk kanë bërë shumë përparim.

Në një telefon me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan të enjten, Putin tha se një pjesë e kërkesave të tij për t’i dhënë fund luftës do të kërkonin një ballë për ballë me Zelenskyy.

Ai pritet t’i kërkojë Ukrainës që të heqë dorë nga toka në pjesën lindore të vendit dhe të njohë zyrtarisht Krimenë e aneksuar si pjesë të Rusisë, ndër të tjera.

Disa ekspertë si Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss besojnë se Rusia po përdor negociatat e paqes si një “diversion” ndërsa ushtria rigrupohet.

“Kam frikë se negociatat janë një përpjekje tjetër për të krijuar një diversion dhe për të krijuar një perde tymi nga [mizoritë] e tmerrshme… Dua të them, nëse një vend është serioz në negociatat, ai nuk bombardon pa dallim civilët atë ditë,” tha ajo. Sky News, duke shtuar se Ukraina ka “të drejtën e plotë për të ndërmarrë çdo proces negocimi që e sheh të arsyeshme”.