Etiketa: is_tag

Masakra që turpëron Putinin, Kremlini shpërfilli paralajmërimet amerikane për sulme nga ISIS
Shtetet e Bashkuara e kishin paralajmëruar Moskën se militantë të ISIS-it po planifikonin të sulmonin Rusinë, pak ditë para se agresorë të armatosur të mësynin sallën e koncerteve në perëndim të M...
Putin flet për sulmin terrorist në Moskë: Vrasësit do të dënohen
Presidenti rus Vladimir Putin ka thyer heshtjen. Putin ka dhënë një deklaratë për sulmin terrorist të ndodhur në Moskë, ku qindra persona kanë humbur jetën. “Një sulm terrorist i përgjakshëm dh...
Vladimir Putin pas rizgjedhjes: Përplasja Rusi-NATO, vetëm një hap larg Luftës së Tretë Botërore
Presidenti rus Putin paralajmëroi Perëndimin të hënën se një përplasje e drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe aleancës ushtarake të NATO-s të udhëhequr nga SHBA-ja do nënkuptonte se planeti do ishte nj...
Emmanuel Macroni i përgjigjet kërcënimit të Putinit për luftë bërthamore: Jemi gati!
PARIS- Presidenti francez Emmanuel Macron, duke iu përgjigjur kërcënimeve të reja të liderit rus Vladimir Putin për gatishmërinë e Rusisë për luftë bërthamore, ka thënë se Franca është “fuqi bërth...
Përpjekje për ringjalljen e marrëveshjes së drithërave, Erdogan mbërrin në Rusi, do të takohet me Putin.
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka mbërritur në Soçi për bisedime me Vladimir Putin, raportojnë mediat shtetërore turke. Erdogan u shoqërua nga një delegacion i madh që përfshinte minis...
Rusia e konfirmon: Ka pasur një takim Putin-Prigozhin
Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov thotë se shefi i kompanisë ushtarake private “Wagner” Yevgeny Prigozhin u takua me presidentin rus Vladimir Putin në Kremlin pas rebelimit të tij në fund të qe...
Prigozhin bie në ujdi me Putin, trupat e Wagner ndryshojnë kurs, s’shkojnë drejt Moskës.
Kreu i Wagner ka rënë dakord për të de-eskaluar situatën në Rusi. Përmes një mesazhi audio lëshuar luftëtarëve të tij, Prigozhin kërkoi nga trupat e Ëagner të kthehen në bazat e tyre për të “sh...
Prigozhin nis avancimin, Putin i drejtohet kombit: Nuk do të lejojmë një përçarje si në 1917
Rebelimi i grupit mercenar Wagner ka dridhur Moskën zyrtare. Pasi fillimisht në kryeqytetin rus u rritën masat e sigurisë, së fundmi ka qenë edhe Presidenti Vladimir Putin që ka dalë në një fjalim...
Xi erdhi, pa… dhe e la Putinin prapë në rrethim.
Frrok Çupi Presidenti i Kinës, Xi Jinping, sapo është ndarë nga Putini në Kremlin dhe ka mbërritur në Pekin. Nuk duket se Xi e paskësh menduar veten si Jul Cezar; prej të cilit ka mbetur i përj...
Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër–arrest për Vladimir Putin. Akuzohet për krime lufte
Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti të premten kundër Vladimir Putin, duke e akuzuar atë si përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Ukrainë, bën me dije Sky News. Gjy...