Një tërmet me magnitudë 6.1 ballë vrau 950 njerëz dhe plagosi më shumë se 600 te tjere në Afganistan.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia Reuters, duke cituar agjencinë zyrtare afgane të menaxhimit të fatkeqësive.

Tërmeti i së mërkurës ishte më vdekjeprurësi që nga viti 2002.

Fotografitë në mediat afgane treguan shtëpi të rrënuara, me trupa të mbuluar nga batanijet teksa preheshin në tokë.

Tërmeti goditi në orët e para të mërkurës sipas kohës lokale.

Epiqendra e tij ishte pranë qytetit Khost në jug të kryeqytetit, Kabul.

Kështu njoftoi Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara.

Ekipet e shpëtimit po dërgoheshin me helikopter në zonat e goditura.

“Lëkundje të forta dhe të gjata” u ndjenë në Kabul 200 kilometra larg, shkruan një banor në faqen e internetit të Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane (EMSC).

Vdekje u raportuan gjithashtu në provincat lindore të Khost-it dhe Nangarhar-it.

Kështu bëri të ditur Mohammad Nassim Haqqani, kreu i autoritetit të menaxhimit të fatkeqësive të administratës talebane.

Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane theksoi gjithashtu se lëkundjet janë ndier në Pakistan në lindje të epiqendrës së tërmetit.

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.