U krijua një gjendje shokuese në një aeroport në lindje të Rusisë: Shufra metali të çmuar ranë si shi nga qielli drejt mbi autostradë.

Një aeroplan i ngarkuar me tonë shufra floriri dhe argjendi të përzier, po ngjitej në aeroportin e Yakutsk dhe do të fluturonte drejt Siberisë, kur depozita e avionit që mbante metalin e  çmuar, u thye.

Rreth 200 shufra, secila prej tyre peshon 20 kg (44 pound), u shpërndanë në gjithë autostradën.

Të gjitha shufrat u zbuluan dhe u mblodhën- tha një zëdhënës për pronarin e minierës Kanadeze pr agjencinë e Lajmeve, Interfax.

Policia ka nisur një hetim mbi shkaqet e incidentit.

VERITAS.COM.AL/

A metal bar on the tarmac at Yakutsk airport on 15 March
(FOTO: Secila nga pjesët metalike peshon 20 kg).