Nga: Fox News/

Avionë bombardues bërthamor rus u interceptuan dhe u shoqëruan nga avionët luftarakë amerikanë gjatë një fluturimi mbi ujërat neutrale afër Alaskës, sipas një raporti të Mërkurën.

Luftëtarët e U.S. F-22 Raptor, shoqëruan katër avionët luftarak rus Tupolev Tu-95MS gjatë disa fragmenteve të fluturimit të tyre 11-orësh, që thuhet se ishin në përputhje me ligjin ndërkombëtar, njoftoi Reuters, duke cituar agjencinë e lajmeve RIA dhe Ministrinë e Mbrojtjes Ruse.

Një incident i ngjashëm ndodhi në muajin prill kur ushtria amerikane kapi avionë luftarakë F-22 mundën të interceptojnë një çift avionësh patrullimi rus që fluturonin pranë tokës, tha komandanti i NORAD tha për “Fox & Friends”.

“Ne jemi gati 24/7,” në gatishmëri për këto misione, tha gjenerali i Forcës Ajrore Terrence O’Shaughnessy.

Në maj, dy avionë luftarakë rusë “fluturuan në një mënyrë të pasigurt dhe joprofesionale” ndërsa përgjuan një aeroplan spiun amerikan mbi Detin Mesdhe, sipas një deklarate të Marinës së Sh.B.A.

“Ndërsa avioni rus funksiononte në hapësirën ajrore ndërkombëtare, ky ndërveprim ishte i papërgjegjshëm”, thuhet në deklaratën e 26 majit. “Ne presim që ata të veprojnë brenda standardeve ndërkombëtare të përcaktuara për të vendosur sigurinë.”

Ndërkohë, Rusia konfirmoi se do të hapë bisedime me Sh.B.A këtë muaj mbi zgjatjen e një traktati të madh të çarmatimit bërthamor, sipas një raporti të shpërndarë të martën.

Zëvendës Ministri i Jashtëm Sergei Ryabkov do të takohet me të dërguarin e posaçëm presidencial Marshall Billingslea në Vjenë në 22 qershor për të filluar negociatat për Fillimin e Ri, një traktat për uljen e armëve bërthamore që skadon në shkurt, raportoi Agence France-Presse.

VERITAS.COM.AL/