Nga: VICTORIA FRIEDMAN

Kryeministri Boris Johnson thuhet se po vë në rrezik marrëveshjet e ardhshme tregtare të Britanisë, duke vonuar udhëtimet ndërkombëtare.

Kryeministri është veçanërisht i rrezikuar të izolojë më tej Presidentin e SHBA Donald Trump duke shtyrë një udhëtim ne SHBA, i cili ishte caktuar për muajin e ardhshëm, duke e shtyre atë deri në qershor.

Johnson tashmë ka skartuar vizitat e planifikuara në Uashington në janar dhe shkurt.

Burime të Downing Street duke folur për The Sun konfirmuan se udhëtimi ishte shtyrë, por mohuan thashethemet se Johnson po mendonte të injoronte Presidentin, por përkundrazi se ai ishte i prirur të qëndronte në Mbretërinë e Bashkuar për të siguruar që agjenda e tij e brendshme të cohet deri ne fund.

Duke ju referuar Lord of the Rings, një burim numër 10 i tha tabloidit: “Nivelimi i vendit, bërja e rrugëve të sigurta dhe zgjidhja e NHS është arsyeja pse Kryeministri fitoi zgjedhjet.

“Kur Syri i Sauronit është jashtë makinës së Whitehall, gjërat ndalojnë së funksionuari. Kjo është arsyeja pse ai ka shtyre të gjitha udhëtimet e tij të huaja këtë vit për të realizuar agjendën e tij. ”

Sidoqoftë, stafi është gjithashtu i shqetësuar për efektin që Johnson duke u tërhequr nga skena botërore do të ketë në progresin e nënshkrimit të marrëveshjeve të tregtisë së lirë pas Brexitit. Deri më tani këtë vit, kryeministri ka lënë sekretarin e tij të jashtëm për të bërë ngritjen e rëndë.

Dominic Raab kohët e fundit u kthye nga një udhëtim në Azi për ti kortezhuar diplomatët për marrëveshjet e ardhshme tregtare, me sekretarin e jashtëm që shkoi në Japoni sesa vetë Xhonson. Një udhëtim i mundshëm për marrëveshjet tregtare në Zelandën e Re dhe Australi raportohet gjithashtu se ishte shtyrë.

“Ka shumë shqetësim në lidhje me këtë,” i tha stafi i Downing Street The Sun. “Nëse nuk bëjmë ndonjë turne tregtie këtë vit, do të ndikojë në të gjithë procesin e Brexit. Kryeministri është aseti ynë më i mirë. ”

Udhëtimet e shtyra në Uashington mund të shtojnë më tej tendosjet në Marrëdhënien  Speciale. Të mërkurën, Johnson kishte kritikuar traktatin e ekstradimit SHBA-MB, duke e cilësuar atë “të pabalancuar” – vërejtjet që vijnë pas shqetësimeve të vazhdueshme për vendimin e kryeministrit për të lejuar Huawein të mbështesë ndërtimin e rrjetit britanik 5G, kundër rekomandimeve të aleatëve për sigurinë përfshirë Shtetet e Bashkuara.

Nigel Farage shkruajti këtë javë se vendimi mbi Huawein i Borisit mund të kërcënonte një marrëveshje të ardhshme tregtare me SHBA dhe “vënien në rrezik ” të inteligjencës nga share-t e Five Eyes, duke shtuar: “Formimi i lidhjeve me këtë kompani po provon se është një gabim monumental në një kohë kur marrëdhënia e veçantë duhet të lulëzojë . ”

Veritas.com.al/