Fundjava do të kalojë me mot të paqëndrueshëm në Qendër-Veri dhe mesatar në Jug në pritje të motit të keq të javës së ardhshme: të hënën dhe të martën një ciklon mesdhetar do të shkaktojë stuhi veçanërisht në veri dhe rajonet  Tirrenike

Alessandro Ferro –  29/02/2020 –

 

Ne kemi folur për të dhe gjithnjë e më shumë konfirmime po vijnë: të hënën 2 mars një ciklon mesdhetar do të shkaktojë një valë të fortë moti të keq në vendin tonë me stuhi, reshje të bollshme në bjeshkë në male dhe erëra të forta.

Një turbullirë e fortë e Atlantikut do të “depërtojë” mbi vendin tonë nga veri-perëndimi dhe do të ushqehet nga ajri i ftohtë në lartësi më të mëdha. Përzierja me butësinë e Mesdheut do të jetë vdekjeprurëse dhe do të krijojë një zonë ciklonike. Po, mund të konsiderohet me të gjitha efektet përkeqësimi i parë i vërtetë intensiv i vitit 2020.

Moti i keq i të hënës

Do të jenë të përfshira të gjitha rajonet me shirat e parë të dendur që në mëngjes dhe reshje të mëdha dëbore në harkun alpin perëndimor mbi 900-1000 metra lartësi.

Ndërkohë, reshjet e shiut do të shtrihen në pjesën tjetër të Veriut, dhe në Jug, duke vazhduar gjatë gjithë ditës tjetër, të Martën.

Të martën ciklon në Jug

Moti i keq do të japë një lehtësim vetëm në Veri-Perëndim dhe mbi të gjitha rajonet jug-qendrore: shira intensivë dhe të bollshëm do të godasin vendet, ku praktikisht nuk ka rënë shi për më shumë se dy muaj dhe era do të fryjë me shpejtësi 80 / 100 km / h duke shkaktuar stuhi të mëdha në brigjet e ekspozuara.

Në mesin e javës, moti i keq do të lëshohet pak, por nuk do të ketë përmirësim përfundimtar sepse presioni i lartë do të mbetet mjaft larg territoreve tona tani për tani: kushtet e motit do të jenë jashtëzakonisht të ndryshueshme me shira të alternuara me pauza të gjata me diell në rajonet në Jug. Do të shkojë më mirë në Veri me një rrezik të ulët të fenomeneve.

Malet plot borë

Nëse në rrafshnalta do të kemi shira të bollshëm, të cilat, pjesërisht, do të largojnë thatësiren që ka kapluar Shqiperine që nga janari, malet tona më në fund do të kthehen të “marrin frymë” me reshje debore më të bollshmet e gjithë sezonit. Gjëja e pabesueshme është se kjo do të ndodhë në Mars …

I gjithë harku alpin, nga perëndimi në lindje, do të ketë stuhi të vërteta mbi 900-1000 metra: mesatarisht,do të bien nga 50 cm për metër, nëse jo edhe më shumë, dëbore e freskët.

 

Fundjava “Në pritje”

Ndërkohë, fundjava e venditit do të shohë kushte të pasigurta moti në Qendër-Veri me shira të shpërndara nga sot dhe nesër dhe mot më i mirë në Jug, ku do të duket akoma se jemi në pranverë. Temperaturat maksimale do të jenë të buta kudo dhe midis 12 dhe 18 gradë, minimalet në rritje ne zonat ku do të jetë prezente një mbulesë resh.