BERLIN (AP) – Kancelarja Angela Merkel u bëri thirrje gjermanëve që të bashkohen ashtu si bënë në pranverë për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit ndërsa vendi postoi një rekord tjetër ditor të rasteve të reja të Shtunën.

“Muaj të vështirë janë përpara nesh,” tha ajo në podcastin e saj javor video. “Si do të jetë dimri, si do të jenë Krishtlindjet tona, kjo do të vendoset në të gjitha ditët dhe javët e ardhshme dhe do të vendoset vetëm nga sjellja jonë.”

Ndërkohë, kufizimet e reja hynë në fuqi në disa kombe të tjera evropiane në një përpjekje për të ndaluar ringjalljen e pandemisë.

Në Paris dhe tetë qytete të tjera franceze, restorantet, baret, kinematë dhe institucionet e tjera po detyrohein të mbyllen jo më vonë se ora 21:00. dhe  po përpiqen të zvogëlojnë kontaktet midis njerëzve. Vendi po vendos 12,000 oficerë policie shtesë për të zbatuar rregullat e reja.

Në Britani, një qasje rajonale tre-shkallëshe për të luftuar pandeminë, e prezantuar nga kryeministri Boris Johnson këtë javë hyri në fuqi, me secilin nivel duke sjellë kufizime progresive më të rrepta.

Të shtunën, qytetet si Londra dhe York ishin subjekt i një ndalimi të shoqërimit mes qytetarësh, madje edhe brenda familjeve, ndërsa qarku i Lancashire u bashkua me Liverpoolin në nivelin e 3 me kufizimet më të forta.

VERITAS.COM.AL

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.